mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponadregionalny ORLEN

Ponadregionalny ORLEN

PKN ORLEN kupuje od BP sieć stacji w Niemczech

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA („PKN ORLEN”), największy w Polsce producent i dystrybutor paliw, oraz British Petroleum p.l.c poinformowały o zawarciu umowy, na mocy której PKN ORLEN nabędzie od BP 494 stacje paliw.

PKN ORLEN, spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i londyńskiej giełdzie papierów wartościowych London Stock Exchange, nabywa wspomniane stacje w ramach swej strategii rozwoju ponadregionalnej sieci stacji benzynowych i wykorzystywania możliwości i perspektyw związanych z planowanym na rok 2004 przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Cena zakupu wynosi 140 mln EUR. Cena ta zostanie skorygowana o istniejące zadłużenie i wielkość kapitału obrotowego w dniu zamknięcia transakcji. Strony spodziewają się zamknięcia transakcji z początkiem 2003 roku, po uzyskaniu zgody odpowiednich władz.

Po zamknięciu transakcji do końca roku 2003 nastąpi zmiana marki stacji niemieckich. Koncern PKN ORLEN zamierza ulokować swą siedzibę na terenie Niemiec w regionie Hamburga.

– Cieszymy się, że sprzedajemy te stacje spółce, która w widoczny sposób zaistnieje na niemieckim rynku paliwowym – twierdzi Jean Baptiste Renard, Wiceprezes Grupy BP, odpowiedzialny za marketing w Europie.

– Teraz zajmiemy się finalizowaniem kolejnych transakcji sprzedaży, koniecznych aby spełnić warunki Federalnego Urzędu Kartelowego, kontynuując jednocześnie integrację działań BP, Veba Oil i Aral na terenie Niemiec – dodaje.

Sprzedaż tych stacji, położonych w północnych i północno-wschodnich Niemczech, pozwoli BP wykonać znaczący krok w kierunku spełnienia warunku, jaki postawił niemiecki Federalny Urząd Kartelowy, w związku z nabyciem przez BP udziałów spółki Veba Oil. Urząd zażądał, aby BP sprzedało 4% łącznego udziału BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym, wynoszącego w roku 2000, aż 26%. Stacje sprzedane PKN ORLEN stanowią 2,4% tego udziału.

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA powstał w 1999 r. w wyniku połączenia Petrochemii Płock SA z Centralą Produktów Naftowych SA. W chwili obecnej, 72% akcji PKN ORLEN znajduje się w rękach prywatnych inwestorów polskich i międzynarodowych, a kapitalizacja rynkowa spółki sięga około 2 mld EUR. Działalność prowadzona przez PKN ORLEN w ramach zintegrowanego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego obejmuje przetwórstwo ropy naftowej i produkcję paliw, takich jak benzyna bezołowiowa, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, a także tworzyw sztucznych i produktów petrochemicznych. PKN ORLEN posiada największą sieć prawie 2000 stacji paliw w Polsce, działających pod markami ORLEN, CPN oraz Petrochemia Płock SA.

– To niezwykle ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii rozwoju działań marketingowych tak w kraju jak i poza jego granicami – stwierdził Sławomir Golonka, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedażyi Dyrektor Marketingu PKN ORLEN. – Ta transakcja o nabycie jest pierwszym etapem w kierunku budowania silnej i trwałej obecności na największym rynku energii w Europie Zachodniej.

Doradcami PKN ORLEN przy realizacji transakcji są Lehman Brothers i CA IB, natomiast BP korzysta z usług doradczych świadczonych przez Deutsche Bank.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.