mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponowny wzrost używanych

Ponowny wzrost używanych

W październiku nieznacznie wzrosła liczba sprowadzonych do Polski aut używanych. Łącznie do kraju wjechało 70.478 aut.

Oczywiście zdecydowaną większość stanowią samochody z terenu państw unijnych. W sumie nasi rodacy przywieźli ich 68.599. Od początku roku liczba sprowadzonych aut używanych wynosi już 725.752, z czego 709.505 to auta z UE.

Wciąż nie widać jakiejś wyraźnej tendencji spadkowej, która wskazywałaby na nasycenie się rynku. Po słabszym styczniu i lutym, miesięczna liczba przywiezionych samochodów ustabilizowała się powyżej 70 tys. Rekordowym miesiącem był maj, kiedy to do kraju trafiło ponad 85 tys. aut.

Wciąż powody do zadowolenia może mieć budżet państwa. Od początku roku wpływy tylko z tytułu akcyzy od sprowadzonych zza granicy aut używanych przekroczyły już 732 mln zł, z czego ponad 65 mln w samym październiku.

Nie wiadomo jednak, jaka przyszłość czeka zapłaconą przez kierowców akcyzę. Skarga na sprzeczność polskiego prawa z prawem unijnym w tej kwestii wpłynęła już do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Na decyzję w tej sprawie przyjdzie poczekać z pewnością ponad rok.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.