mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poprawki zaszkodzą specjalnym strefom ekonomicznym?

Poprawki zaszkodzą specjalnym strefom ekonomicznym?

Jak na razie nie ma kompromisu między Ministrem Gospodarki i Ministrem Finansów w sprawie projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Ministrowie mają tydzień na wypracowanie wspólnego stanowiska. A spór toczy się głównie o zapisy dające działającym w strefach inwestorom prawo do redukcji planowanego zatrudnienia o 20 – 25 proc. Inwestorom zależy na tym głównie ze względu na ograniczenia produkcji, które związane są ze spadkiem zamówień. Kolejny problem dotyczy zasad inwestowania na gruntach prywatnych i rozszerzania stref o takie tereny.

Poprawki zaszkodzą specjalnym strefom ekonomicznym?
Według Pracodawców RP zaproponowane przez Ministerstwo Finansów poprawki mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie sytuacji firm w strefach. - Wprowadzenie do projektu ustawy zapisów proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmniejszy zainteresowanie firm prowadzeniem inwestycji w strefach – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Marcin Walczak. Wskazuje on też na fakt, że ewentualne zmiany resortu finansów mogą spowodować nie tylko likwidację już istniejących inwestycji, ale również brak powstawania nowych, zwłaszcza że wyniki stref pogarszają się, a wartość zaplanowanych inwestycji obniżyła się o połowę (z 1,16 mld zł w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 624 mln zł w okresie kwiecień – czerwiec). Zaproponowane zapisy przez resort finansów mogą doprowadzić do zablokowania inwestycji wartych 17 mld zł, a co za tym idzie utrzymanie przeszło 20 tys. miejsc pracy. Poza tym wprowadzenie proponowanych zmian doprowadzi do znacznego obniżenia atrakcyjności inwestowania w strefach.

- Zapisy projektowanej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych powinny zmierzać do rozwijania SSE, a nie pogarszania ich sytuacji. Trzeba pamiętać, że nowe inwestycje będą prowadzić do znacznej poprawy stanu naszej gospodarki – podkreśla Marcin Walczak.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.