mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Portugalskie plany VW

Portugalskie plany VW

O zapowiadanej ofensywie produktowej największego europejskiego producenta już pisaliśmy. Okazuje się, iż poważnym kandydatem do odgrywania wiodącej roli przy produkcji nowych aut jest portugalska fabryka VW.

Portugalskie plany VW

Nową strategię niemieckiego koncernu zapowiedział już szef firmy, Wolfgang Bernhard. Oferowanych będzie szereg nowości, które powstaną na bazie istniejących już modeli. Zmienione zostaną tylko niektóre elementy nadwozia, napędu, wykończenia wnętrza lub dostępnego wyposażenia. Pierwsze nowe modele pojawią się już w przyszłym roku i będą to wersje "cross" istniejących modeli: Cross Polo (marzec na targach w Genewie), Cross Golf Plus (lipiec) i Cross Fox (koniec roku). Wszystkie te wersje będą mieć zmienione nadwozie, tak by odróżniać się od standardowych wersji i będą bardziej ukierunkowane na młodych klientów.

Drugą grupą nowości będą niszowe modele i to właśnie te będą najprawdopodobniej wytwarzane w fabryce Autoeuropa w portugalskim Setubal. Czy jest to rodzaj zadośćuczynienia dla portugalskiego oddziału Volkswagena, który ostatnio przegrał batalię o produkcję SUV-a. Kompaktowy SUV na bazie Golfa wytwarzany będzie bowiem w macierzystej fabryce koncernu w Wolfsburgu, a nie, jak wcześniej planowano, w portugalskiej fabryce w Palmela.

Wśród planowanych nowych niszowych modeli będzie coupe na bazie Golfa (2008), które ma być następcą znanego z lat siedemdziesiątych modelu Scirocco. Kolejną nowością będzie czterodrzwiowa wersja coupe Passata (2009). Łącznie w fabryce w Setubal powstawać ma ok. 50 tys. egzemplarzy różnych niszowych modeli.

Obecnie w zakładach Autoeuropa powstają Ford Galaxy, Volkswagen Sharan oraz Seat Alhambra. Produkcja Galaxy zakończona zostanie wraz z końcem roku, zaś nie jest jeszcze pewna przyszłość pozostałych dwóch modeli. Wiadomo, iż w przyszłym roku ruszy tam produkcja kabrioleta Eos, z powodu pewnych problemów przesunięta o kilka miesięcy. Rocznie powstanie ok. 45-50 tys. sztuk tego auta.

Czytaj także:
Będzie Passat Coupe (2005-11-23)

VW Polo: pora na Cross (2005-11-21)

Eos się spóźni (2005-11-15)

VW zapowiada nowości (2005-10-13)

Kompaktowy SUV jednak z Wolfsburga (2005-09-28)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.