mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC

Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC

Czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń nadużył swojej pozycji w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych AC? Wyjaśni to postępowanie wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To kolejna, po postępowaniu w sprawie ubezpieczeń OC, wątpliwość dotycząca działania jednego z największych polskich ubezpieczycieli.

Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC
Przedmiotem postępowania antymonopolowego wszczętego przez Prezesa UOKiK we wrześniu 2006 r. jest system dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych AC. Z wnioskiem o zbadanie sprawy zwrócił się do Prezesa Urzędu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze. W jego toku Prezes Urzędu sprawdzi, czy PZU naruszył prawo różnicując zasady wypłaty odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu.

Wątpliwości UOKiK budzi praktyka ubezpieczyciela polegająca na uprzywilejowaniu sieci autoryzowanych zakładów (Skoda Auto Polska oraz Peugeot Polska) przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Zgodnie z ustaleniami Urzędu, PZU wprowadza do umów AC klauzule, które różnicują wysokość wypłacanego odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu. W przypadku serwisowania pojazdu marki Skoda lub Peugeot poza siecią autoryzowanych warsztatów odszkodowanie wypłacane jest z potrąceniem udziału własnego klienta w wysokości 20% (Skoda) lub 10% (Peugeot) szkody. Prezes UOKiK sprawdzi, czy uprzywilejowana pozycja autoryzowanych warsztatów samochodowych, nie narusza reguł konkurencji na rynku napraw samochodów.

Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.

Czytaj także:

UOKiK: Postępowanie przeciwko PZU 2006-08-11

Komentuj:

~anty-PZU 2006-09-28

krótko powiem: złodzieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.