mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC

Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC

Czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń nadużył swojej pozycji w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych AC? Wyjaśni to postępowanie wszczęte przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To kolejna, po postępowaniu w sprawie ubezpieczeń OC, wątpliwość dotycząca działania jednego z największych polskich ubezpieczycieli.

Postępowanie przeciwko PZU: Było OC, teraz AC
Przedmiotem postępowania antymonopolowego wszczętego przez Prezesa UOKiK we wrześniu 2006 r. jest system dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych AC. Z wnioskiem o zbadanie sprawy zwrócił się do Prezesa Urzędu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze. W jego toku Prezes Urzędu sprawdzi, czy PZU naruszył prawo różnicując zasady wypłaty odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu.

Wątpliwości UOKiK budzi praktyka ubezpieczyciela polegająca na uprzywilejowaniu sieci autoryzowanych zakładów (Skoda Auto Polska oraz Peugeot Polska) przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Zgodnie z ustaleniami Urzędu, PZU wprowadza do umów AC klauzule, które różnicują wysokość wypłacanego odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu. W przypadku serwisowania pojazdu marki Skoda lub Peugeot poza siecią autoryzowanych warsztatów odszkodowanie wypłacane jest z potrąceniem udziału własnego klienta w wysokości 20% (Skoda) lub 10% (Peugeot) szkody. Prezes UOKiK sprawdzi, czy uprzywilejowana pozycja autoryzowanych warsztatów samochodowych, nie narusza reguł konkurencji na rynku napraw samochodów.

Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.

Czytaj także:

UOKiK: Postępowanie przeciwko PZU 2006-08-11

Komentuj:

~anty-PZU 2006-09-28

krótko powiem: złodzieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.