mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców

Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców

Ponad tysiąc Polaków wzięło udział w ankiecie "Polska za kierownicą", dotyczącej opinii kierowców i pieszych na temat zasad panujących na drogach. Co sądzimy o własnych umiejętnościach i współużytkownikach szos?

Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców
Badanie przeprowadzone zostało przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Ubezpieczenia. Dokładna liczba ankietowanych to 1015 osób, a wśród nich zarówno kierowcy, jak i piesi. Niektóre wyniki są naprawdę zaskakujące.

Po pierwsze - prędkość. Aż 81% pieszych uważa, że kierowcy w mieście jeżdżą za szybko. Ale już jedynie 54% prowadzących auta przyznaje, że jest to problem. A 15% z nich twierdzi wręcz, że w ruchu miejskim przydałaby się szybsza jazda. Duże dysproporcje przynosi także analiza opinii z podziałem na płeć - dla 75% kobiet ruch miejski jest za szybki, wśród mężczyzn 56% chciałoby spowolnić samochody w aglomeracji miejskiej.

Jako przyczynę nadmiernej prędkości 68% kierowców i 71% pieszych wskazuje po prostu... bezmyślność. Na drugim miejscu wśród powodów ankietowani wskazują zbyt dużą wiarę prowadzących auto we własne umiejętności (odpowiednio 60 i 56%), a na trzeim brawurę (59 i 56%). Prawie 70% kierowców przyznaje, że przekracza prędkość tylko i wyłącznie po to, żeby dotrzymać kroku poprzedzającemu ich samochodowi.

Wśród respondentów 95% zdecydowanie krytykuje prowadzenie auta po spożyciu alkoholu, 94% źle odnosi się do wyprzedzania "na trzeciego", a przekraczanie dozwolonej szybkości potępia 81%. Przy czym warto zaznaczyć, że aż 7 na 10 osób poniżej 35. roku życia zbyt szybką jazdę w pełni toleruje.

Jeśli chodzi o postrzeganie własnych umiejętności, 80% polskich kierowców uważa, że jeździ dobrze lub bardzo dobrze. Gdy przychodzi im oceniać współuczestników ruchu, ten odsetek spada do jedynie 25%. Podobnie wygląda sprawa z oceną uprzejmości na jezdni - 8 na 10 Polaków uważa się za uprzejmych, ale w jakiś magiczny sposób tylko 2 na 10 spotyka się z uprzejmością innych.

Zatrważająco popularnym problemem według ankietowanych jest prowadzenie auta na tzw. "podwójnym gazie". Według badanych osób co szósty Polak nagminnie dodaje sobie odwagi alkoholem i innymi środkami odurzającymi.

Co więc robić, aby sytuacja na naszych drogach wreszcie się poprawiła? Badanie przynosi odpowiedź również na to pytanie. Otóż kierowcy twierdzą, że podstawa to lepsza edukacja - 65% osób wskazuje ją jako klucz do progresu. 50% uznało, że skuteczniejsza powinna być egzekucja kar, a aż 13% wskazuje, że pozytywne skutki przyniosłoby zwiększenie liczby fotoradarów. Powyższe dane potwierdzają, że na polskich drogach potrzebna jest poprawa. Nad sposobami polepszenia bezpieczeństwa musimy zastanowić się także sami i pamiętać o najważniejszych zasadach, kiedy siadamy za kierownicą.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.