mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców

Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców

Ponad tysiąc Polaków wzięło udział w ankiecie "Polska za kierownicą", dotyczącej opinii kierowców i pieszych na temat zasad panujących na drogach. Co sądzimy o własnych umiejętnościach i współużytkownikach szos?

Potępiamy nadmierną prędkość i pijanych kierowców
Badanie przeprowadzone zostało przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Ubezpieczenia. Dokładna liczba ankietowanych to 1015 osób, a wśród nich zarówno kierowcy, jak i piesi. Niektóre wyniki są naprawdę zaskakujące.

Po pierwsze - prędkość. Aż 81% pieszych uważa, że kierowcy w mieście jeżdżą za szybko. Ale już jedynie 54% prowadzących auta przyznaje, że jest to problem. A 15% z nich twierdzi wręcz, że w ruchu miejskim przydałaby się szybsza jazda. Duże dysproporcje przynosi także analiza opinii z podziałem na płeć - dla 75% kobiet ruch miejski jest za szybki, wśród mężczyzn 56% chciałoby spowolnić samochody w aglomeracji miejskiej.

Jako przyczynę nadmiernej prędkości 68% kierowców i 71% pieszych wskazuje po prostu... bezmyślność. Na drugim miejscu wśród powodów ankietowani wskazują zbyt dużą wiarę prowadzących auto we własne umiejętności (odpowiednio 60 i 56%), a na trzeim brawurę (59 i 56%). Prawie 70% kierowców przyznaje, że przekracza prędkość tylko i wyłącznie po to, żeby dotrzymać kroku poprzedzającemu ich samochodowi.

Wśród respondentów 95% zdecydowanie krytykuje prowadzenie auta po spożyciu alkoholu, 94% źle odnosi się do wyprzedzania "na trzeciego", a przekraczanie dozwolonej szybkości potępia 81%. Przy czym warto zaznaczyć, że aż 7 na 10 osób poniżej 35. roku życia zbyt szybką jazdę w pełni toleruje.

Jeśli chodzi o postrzeganie własnych umiejętności, 80% polskich kierowców uważa, że jeździ dobrze lub bardzo dobrze. Gdy przychodzi im oceniać współuczestników ruchu, ten odsetek spada do jedynie 25%. Podobnie wygląda sprawa z oceną uprzejmości na jezdni - 8 na 10 Polaków uważa się za uprzejmych, ale w jakiś magiczny sposób tylko 2 na 10 spotyka się z uprzejmością innych.

Zatrważająco popularnym problemem według ankietowanych jest prowadzenie auta na tzw. "podwójnym gazie". Według badanych osób co szósty Polak nagminnie dodaje sobie odwagi alkoholem i innymi środkami odurzającymi.

Co więc robić, aby sytuacja na naszych drogach wreszcie się poprawiła? Badanie przynosi odpowiedź również na to pytanie. Otóż kierowcy twierdzą, że podstawa to lepsza edukacja - 65% osób wskazuje ją jako klucz do progresu. 50% uznało, że skuteczniejsza powinna być egzekucja kar, a aż 13% wskazuje, że pozytywne skutki przyniosłoby zwiększenie liczby fotoradarów. Powyższe dane potwierdzają, że na polskich drogach potrzebna jest poprawa. Nad sposobami polepszenia bezpieczeństwa musimy zastanowić się także sami i pamiętać o najważniejszych zasadach, kiedy siadamy za kierownicą.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nissan zaprezentował nową generację modelu Leaf. Elektryczny model wygląda bardzo atrakcyjnie, a tego otrzymał wydajniejszy napęd i nowe technologie pod maską.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic