mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Powolna stabilizacja na rynku pracy

Powolna stabilizacja na rynku pracy

84% firm nie zamierza zmniejszać zatrudnienia pracowników stałych, a 90% - tymczasowych - wynika z badania planów pracodawców przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS OBOP.

Powolna stabilizacja na rynku pracy
Według autorów rezultaty badania wskazują, że już odczuwamy wyraźne symptomy poprawy. Odsetek firm, które nie planują zmniejszać zatrudnienia wzrasta, co oznacza, że rynek zmierza w kierunku stabilizacji. Dobrze obrazują tę tendencję badania odnoszące się do rynku pracy tymczasowej, który jest najlepszym wskaźnikiem trendów w zatrudnieniu. - Udział firm, które nie potrafią określić swojej polityki zatrudnienia pracowników tymczasowych, znacznie spadł z 22% do 5% - powiedział Kajetan Słonina Dyrektor Generalny Randstad w Polsce. - W porównaniu do maja 2009 roku istotnie wzrósł odsetek firm, które planują pozostawić zatrudnienie pracowników tymczasowych na obecnym poziomie (wzrost z 62% do 80%). Częściej niż w maju 2009 r. deklaracja o utrzymaniu zatrudnienia padała ze strony przedstawicieli firm zatrudniających od 50 do 249 osób (wzrost z 64% na 84%) oraz mających więcej niż 250 pracowników (wzrost z 53% do 80%) - dodał Słonina.

89% firm zapowiada, że nie zmniejszy wynagrodzeń. Większość (76%) zamierza pozostawić je na obecnym poziomie, a 13% przewiduje, że pensje pracowników wzrosną. Randstad i TNS OBOP analizowały również nastroje wśród przedsiębiorców dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce. 47% respondentów uważa, że kryzys zakończy się w ciągu roku, natomiast aż 23% jest zdania, że w Polsce kryzysu nie ma. W porównaniu z sondażami z poprzednich miesięcy spada odsetek osób przekonanych o nadejściu recesji, zwiększa się natomiast liczba firm oczekujących stagnacji (58%) oraz wzrostu gospodarczego (26%).

Rynek pracy w Polsce wbrew pozorom pozostaje atrakcyjny dla zatrudniających. - Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że poziom bezrobocia w Polsce znajduje się poniżej średniej europejskiej, a koszty pracy chociaż wzrosły, to po uwzględnieniu wskaźnika inflacji nie są aż tak wysokie - podkreśliła Agata Mężyńska, Dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej w PAIiIZ.

Badanie, w którym ankietowano 300 firm zatrudniających powyżej 10 osób, wykonano we wrześniu br.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Podwyżki w gliwickiej fabryce Opla

Podwyżki w gliwickiej fabryce Opla

Aktualności 2014-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.