mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Powrót legendy

Powrót legendy

Nowy Mini Cooper już w sprzedaży.

Na brytyjski rynek samochodowy powrócił model mini. Nowe mini jest produkowane w należących do BMW angielskich zakładach Cowley pod Oxfordem.

Mini to samochód-legenda lat 60-tych. Pierwszy model wyprodukowano 62 lata temu i kosztował 496 funtów. Był kupowany przez ludzi różnych zawodów i klas społecznych. Do jego upowszechnienia przyczynił się Lord Snowdon, były małżonek księżniczki Małgorzaty, siostry Elżbiety II. Jeździli nim także wokaliści muzyki pop, snobi i ludzie nie skłonni do rozrzutności. Mini świętował również sukcesy sportowe, m.in. trzykrotnie zwyciężał w rajdzie Monte Carlo (lata, 1964,1965 i 1967).

Nowy model zachowuje klasyczne cechy starego mini, ale jest pojemniejszy i ma większą moc silnika. Dostępny jest w dwu odmianach: podstawowej i sportowej. Ta druga pod handlową marką Mini Cooper. Obie wersje mają silnik o mocy 1600 cm sześć. W wersji podstawowej kosztuje 10.300 funtów, sportowej - 11.600 funtów.

BMW zainwestowało w Cowley 230 mln funtów. W tym roku zamierza wyprodukować 30 tys. mini, a w przyszłym 100 tys. Od września samochód będzie dostępny w innych krajach europejskich, a od przyszłego roku w USA i Japonii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
TVR zapowiada pierwszy model po 12 latach
Słynny, brytyjski twórca samochodów sportowych powraca do świata żywych. Po 12 latach pojawi się na rynku nowy model, a tymczasem pojawił się pierwszy teaser nowej maszyny.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech