mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo

Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo

Podczas tegorocznej edycji targów Techno Classica, które zaczynają się 15 kwietnia, Volvo zaprezentuje swoje historyczne modele, jakie powstały przy współpracy z firmą Bertone. W tym prawdziwy biały kruk wśród modeli Volvo - kabriolet 262C "Solaire" z 1981 r.

Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo
Motywem przewodnim stoiska Volvo podczas 27. edycji targów motoryzacji klasycznej Techno Classica w Essen będzie współpraca Szwedów z włoskim studio Bertone. Ponieważ zakłady Bertone nadawały się do produkcji samochodów na małą skalę, Włochom powierzano przygotowanie jedynie krótkich wersji specjalnych, w tym Volvo serii 200. Samochody zostały zaprojektowane w Szwecji, zaś produkowane w Turynie. Pierwszymi z nich były limuzyna 264 TE zaprezentowana w 1975 r. oraz coupe 262C przedstawione w 1977 r.

Volvo 262C powstało na zlecenie Pehra G. Gyllenhammara, prezesa Volvo w latach 1971-1993. Charyzmatyczny szef marki chciał, aby auto wyprodukowano z czerwonym lakierem, pomimo że nie był to standardowy kolor w ofercie Volvo. W podobnym odcieniu utrzymano skórzaną tapicerkę wnętrza auta.

Volvo 262C

Prawdziwą perełką jest jednak Volvo 262C "Solaire" (na głównym zdj.) z 1981 r. Plan dotyczący produkcji tego auta zakładał krótką serię 50 sztuk kabrioletów 262C stworzonych w kalifornijskim zakładzie niezależnej firmy Solaire na zlecenie amerykańskiego oddziału Volvo. Finalnie, powstało jedynie 5 sztuk tego samochodu, głównie z powodu wątpliwości dotyczących zachowania samochodu w testach zderzeniowych.

W 1979 r. Bertone zaprezentowało futurystyczną koncepcyjną odmianę Volvo 343, którą nazwano Tundra. Auto charakteryzowało się licznymi elementami wyprzedzającymi swoją epokę, jak np. wysuwające się z przedniej części nadwozia reflektory, czy cyfrowe zegary. Był to jednak zbyt radykalny projekt, aby wejść do seryjnej produkcji.

Volvo 780

Najbardziej intensywny okres współpracy między Volvo i Bertone przypadł na rok 1985, kiedy do seryjnej produkcji wszedł model 780. Atrakcyjne coupe zadebiutowało w marcu 1985 na salonie w Genewie, gdzie spotkało się ze znakomitym odbiorem. W przeciągu 5 kolejnych lat wyprodukowano 8.518 sztuk tego obchodzącego w tym roku 30. urodziny stylowego coupe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Bertone klasyki samochody klasyczne

Podobne wiadomości:

Crossover – charakterna krzyżówka dla wymagających

Crossover – charakterna krzyżówka dla...

Artykuł sponsorowany 2017-02-02

Volvo świętuje 20 urodziny napędu 4x4

Volvo świętuje 20 urodziny napędu 4x4

Aktualności 2017-01-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.