mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo

Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo

Podczas tegorocznej edycji targów Techno Classica, które zaczynają się 15 kwietnia, Volvo zaprezentuje swoje historyczne modele, jakie powstały przy współpracy z firmą Bertone. W tym prawdziwy biały kruk wśród modeli Volvo - kabriolet 262C "Solaire" z 1981 r.

Powstało tylko 5 sztuk takiego Volvo
Motywem przewodnim stoiska Volvo podczas 27. edycji targów motoryzacji klasycznej Techno Classica w Essen będzie współpraca Szwedów z włoskim studio Bertone. Ponieważ zakłady Bertone nadawały się do produkcji samochodów na małą skalę, Włochom powierzano przygotowanie jedynie krótkich wersji specjalnych, w tym Volvo serii 200. Samochody zostały zaprojektowane w Szwecji, zaś produkowane w Turynie. Pierwszymi z nich były limuzyna 264 TE zaprezentowana w 1975 r. oraz coupe 262C przedstawione w 1977 r.

Volvo 262C powstało na zlecenie Pehra G. Gyllenhammara, prezesa Volvo w latach 1971-1993. Charyzmatyczny szef marki chciał, aby auto wyprodukowano z czerwonym lakierem, pomimo że nie był to standardowy kolor w ofercie Volvo. W podobnym odcieniu utrzymano skórzaną tapicerkę wnętrza auta.

Volvo 262C

Prawdziwą perełką jest jednak Volvo 262C "Solaire" (na głównym zdj.) z 1981 r. Plan dotyczący produkcji tego auta zakładał krótką serię 50 sztuk kabrioletów 262C stworzonych w kalifornijskim zakładzie niezależnej firmy Solaire na zlecenie amerykańskiego oddziału Volvo. Finalnie, powstało jedynie 5 sztuk tego samochodu, głównie z powodu wątpliwości dotyczących zachowania samochodu w testach zderzeniowych.

W 1979 r. Bertone zaprezentowało futurystyczną koncepcyjną odmianę Volvo 343, którą nazwano Tundra. Auto charakteryzowało się licznymi elementami wyprzedzającymi swoją epokę, jak np. wysuwające się z przedniej części nadwozia reflektory, czy cyfrowe zegary. Był to jednak zbyt radykalny projekt, aby wejść do seryjnej produkcji.

Volvo 780

Najbardziej intensywny okres współpracy między Volvo i Bertone przypadł na rok 1985, kiedy do seryjnej produkcji wszedł model 780. Atrakcyjne coupe zadebiutowało w marcu 1985 na salonie w Genewie, gdzie spotkało się ze znakomitym odbiorem. W przeciągu 5 kolejnych lat wyprodukowano 8.518 sztuk tego obchodzącego w tym roku 30. urodziny stylowego coupe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Bertone klasyki samochody klasyczne

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech