mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poziom eksportu coraz niższy

Poziom eksportu coraz niższy

Kryzys coraz wyraźniej odbija się na branży motoryzacyjnej. Jeszcze do niedawna polski przemysł motoryzacyjny utrzymywał wysoką dynamikę wzrostu w eksporcie. Niestety sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. W drugim półroczu 2008 roku osiągnięto wyniki gorsze od tych z 2007.

Poziom eksportu coraz niższy
Pierwsza połowa ubiegłego roku przyniosła rekordowo wysoki poziom eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Niestety w związku z postępującym kryzysem, a co za tym idzie, gwałtownym spadkiem sprzedaży nowych samochodów na rynkach europejskich, w drugiej połowie roku dynamika mocno osłabła. Od lat niezmiennie głównym rynkiem zbytu rodzimego przemysłu motoryzacyjnego są kraje Unii Europejskiej (trafia tam ponad 80% całości eksportu). Uzależnienie od tego rynku jest wysokie, zatem kryzys w branży motoryzacyjnej i zastój na rynkach Europy Zachodniej wpłynął niestety niekorzystnie na polski przemysł.

Sierpień był pierwszym miesiącem w 2008 roku, w którym wartość eksportu była niższa niż w analogicznym okresie 2007 roku. W sierpniu przemysł motoryzacyjny w Polsce, wyeksportował produkty o wartości 1,04 mld euro. Osiągnięty wynik był o 2,04 procent gorszy niż przed rokiem i o 34,88 procent gorszy niż w miesiąc wcześniej.

Po raz pierwszy, od kilku lat eksport samochodów osobowych i dostawczych utracił palmę pierwszeństwa na rzecz części i akcesoriów. W sierpniu eksport części i komponentów motoryzacyjnych wyniósł 452,53 mln euro, o 22,08 procent więcej niż przed rokiem. Natomiast eksport samochodów osobowych i dostawczych w tym samym miesiącu wyniósł tylko niespełna 310 mln euro. W porównaniu do sierpnia 2007 roku oznacza to spadek o 11,49 procent. Na niskie wyniki wpłynął również eksport silników wysokoprężnych, który odnotował największy, bo aż 45,69 procentowy spadek. Wartość eksportu tej grupy wyniosła jedynie 112,63 mln euro.

Pomimo tego w okresie ośmiu miesięcy ubiegłego roku łączna wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła ponad 12,82 mld euro. Wartość ta była wyższa o niespełna 2,64 mld euro od uzyskanej w analogicznym okresie roku poprzedniego. Suma eksportu polskiej branży motoryzacyjnej w 2008 roku powinna osiągnąć rekordowy poziom 18,7-19,4 mld euro.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?
Dlaczego ceny polis OC tak bardzo się różnią?
Kupując obowiązkowe OC kierowcy sugerują się wysokością składki. W ten sposób ryzykują jednak zakupem OC na niekorzystnych warunkach.