mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poziom produkcji wciąż spada

Poziom produkcji wciąż spada

Przerwy w produkcji w polskich zakładach branży motoryzacyjnej wpłynęły na osiągnięcie wyjątkowo niskiego poziomu produkcji w listopadzie. W przedostatnim miesiącu tego roku fabryki opuściło tylko 65,6 tys. nowych aut. Wynik jest o ponad 27% gorszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Poziom produkcji wciąż spada
Pomimo dobrego początku roku, w obliczu kryzysu, polska motoryzacja gwałtownie wyhamowała. W listopadzie tego roku wyprodukowano w Polsce zaledwie 65,6 tys. aut. Wynik ten jest o 17% gorszy od październikowego i aż o ponad 27% niższy od osiągniętego w tym samym okresie 2007 roku. Łącznie od początku 2008 roku produkcja osiągnęła poziom 935 902 aut, o 17,7% (prawie 141 tys. sztuk) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W dalszym ciągu jest zatem możliwe osiągnięcie przewidywanego wcześniej rocznego pułapu 1 mln sztuk nowych samochodów. Zależy to jednak od wyniku grudniowego, który musiałby być zbliżony do listopadowego.

Samochody osobowe stanowią obecnie 87,1%, a dostawcze 12,9% rodzimej produkcji. W przedostatnim miesiącu roku w polskich fabrykach powstało 57 459 aut osobowych, o 16,2% mniej niż przed miesiącem i o 28,0% mniej niż rok wcześniej. Wszyscy producenci wyprodukowali mniej aut niż w październiku, a wskaźniki spadku wahają się od 1,9% w przypadku Volkswagena po 21,9% dla FSO. W porównaniu do listopada ubiegłego roku jedynym producentem, który osiągnął wzrost jest Fiat Auto Poland, a wskaźnik wzrostu wynosi 20,7%. Licząc od początku roku, wielkość tegorocznej produkcji aut osobowych wyniosła 815 157 sztuk, co oznacza wzrost o 17,1% w stosunku do 2007 roku.

Warto podkreślić, że Fiat Auto Poland jest jedyną firmą, której udział w polskim rynku zwiększył się na przestrzeni roku (do 52,5%), pozostałe odnotowały spadek. Dwa najliczniej produkowane w tyskiej fabryce modele Fiata to Panda (204,3 tys. sztuk) i 500 (190,1 tys. sztuk). Drugim producentem na rodzimym rynku pozostaje - mimo spadku tegorocznej produkcji - Opel Polska, który zachował ponad 20% udziału w rynku. Filarem fabryki Opla jest model Zafira (104,6 tys. sztuk), a mniejsze znaczenie mają Astra III (32,7 tys. sztuk) i Astra Classic (27,7tys. sztuk). W działalności poznańskiej fabryki Volkswagena dominuje produkcja modelu Caddy (74 tys. sztuk), a w przypadku FSO - Chevroleta Aveo (96,8 tys. sztuk).

Coraz mniejszy odsetek wyprodukowanych w Polsce aut pozostaje na rodzimym rynku. W ciągu 11 miesięcy poza granice kraju wyjechało 795 149 samochodów, co stanowi 97,6% tegorocznej produkcji (w rękach polskich kierowców pozostało jedynie 20 tysięcy aut).

W listopadzie wyprodukowano także 8 177 pojazdów dostawczych. To najmniejszy wynik miesięczny od początku roku, o 0,5% mniejszy niż uzyskany w październiku i o 21,2% mniejszy niż rok wcześniej. Od początku roku na terenie polskich zakładów powstało 120 745 samochodów użytkowych, co pozwoliło jeszcze utrzymać trend rosnący w porównaniu do ubiegłego roku, ale wskaźnik wzrostu z miesiąca na miesiąc maleje (na koniec września było to 30,4%, w październiku już 26,8%, a na koniec listopada tylko 21,8%).

Spośród dwóch producentów, którzy działają na polskim rynku, większy wzrost tegorocznej produkcji osiągnął Fiat Auto Poland - wynik 32 tys. pojazdów jest o 119,2% większy niż przed rokiem (Volkswagen Poznań - 88,8 tys. sztuk, czyli o 5,1% więcej), jednak większy udział w rynku należy wciąż do niemieckiego koncernu (73,5%).

Podobnie jak w segmencie samochodów osobowych, większość pojazdów dostawczych trafia na rynki zagraniczne (96,4% tegorocznej produkcji), a systematycznie zmniejsza się udział aut pozostających w kraju (obecnie 3,6%, a przed rokiem 5,2%).

Podobne wiadomości:

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando