mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pracownicy GM Europe nadal protestują

Pracownicy GM Europe nadal protestują

Od ubiegłego czwartku trwa protest pracowników fabryki Opla w Bochum, na skutek ogłoszenia przez koncern GM planów znacznego ograniczenia kosztów i zwolnienia w europejskich fabrykach ok. 12 tys. pracowników.

Plan oszczędnościowy zakłada zwolnienie łącznie 12 tys. pracowników, z czego aż 10 tys. w Niemczech. Dzięki temu zaoszczędzono by ok. 500 mln euro rocznie, co pozwoliłoby, ponownie po czterech latach, na uzyskanie zysku przez oddział GM Europe.

Największy sprzeciw plany te napotkały oczywiście w zakładach Opla w Niemczech (fabryki w Ruesselsheim, Bochum i Kaiserslautern). wprawdzie nie ogłoszono jeszcze oficjalnie, w której fabryce doszłoby do największych zwolnień, a nawet zamknięcia większej części zakładu, to już niemieckie związki zawodowe ostro protestują i prowadzą akcję strajkową. Do sprzeciwu dołączyli także pracownicy w innych zakładach GM w Europie (Saab w Szwecji czy Vauxhall w Wlk. Brytanii). Szacuje się, iż łącznie w akcji protestacyjnej weźmie udział ok. 50 tys. pracowników.

M.in. w zakładzie w belgijskiej Antwerpii przerwano pracę na 20 min. i poinformowano wszystkich pracowników o sytuacji koncernu. Nie znana jest jeszcze forma protestu w Wlk. Brytanii.

W zakładach Opla w Gliwicach natomiast we wtorek nastąpiło oflagowanie zakładu i rozdawanie ulotek informacyjnych wszystkim pracownikom. Wprawdzie nie jest planowane przerwanie produkcji, jednak strajk w Bochum może spowodować, iż nastąpi niedobór pewnych części niezbędnych do prowadzenia produkcji. Zwolnienia na razie nie grożą w polskiej fabryce, a nawet w związku z planowanym rozpoczęciem produkcji modelu Zafira możliwe będą kolejne zatrudnienia.

Władze GM i Opla rozpoczęły w poniedziałek rozmowy ze związkowcami niemieckimi mające rozwiązac ten problem. Najważniejszym celem obu stron jest uczynienie z niemieckich fabryk do 2010 roku konkurencyjnych zakładów, które nie przynosiłyby już strat. W kolejnych dniach wciąż będą prowadzone rozmowy, szukane będzie rozwiązanie, by uniknąć tak drastycznyc zwolnień. A dziś w Bochum ma się odbyć głosowanie, czy wrócić do pracy, czy kontynuować strajk.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.