mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Prawo jazdy za darmo?

Prawo jazdy za darmo?

W ramach projektu 'Transport-mobilny rynek pracy' finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa możliwe będzie zrobienie prawa jazdy całkowicie za darmo. Miasto Lublin jako jedno z pierwszych w Polsce oferować będzie takie kursy dla mieszkańców.

Prawo jazdy za darmo?

Lubelski ośrodek szkolenia kierowców 'OSK Kulka' rozpoczął właśnie realizację projektu szkoleniowego, obejmującego 260 uczestników oraz 300 kursów na prawo jazdy w różnych kategoriach ( 60-kat.B+E, 100-kat.C, 40-kat.C+E, 100-kat.D). Dla uczestników kursu zastosowano jednak cenzus pochodzenia. Uczestniczyć w nim mogą jedynie osoby posiadające status rolnika, prowadzące gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 hektara lub bliska rodzina, w tym osoby pracujące razem z rolnikiem w gospodarstwie. Przewidziano również możliwość kompleksowego nabycia uprawnień poprzez zaliczenie kilku kursów. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość rozszerzenia dla przykładu kategorii B o dodatkowe C, C+E lub nawet D. Taki zestaw umożliwia już podjęcie atrakcyjnego zawodu.

Projekt ten narodził się z powodu niekorzystnej struktury gospodarstw rolnych, a także znacznej nadwyżki siły roboczej połączonej z ukrytym bezrobociem, szczególnie w rejonach wschodniej części Polski. W tych okolicach występuje najmniej efektywny, zatrudniający najwięcej osób (38 procent) sektor rolny. Ten stan odpowiedzialny jest w dużym stopniu zubożenie i zapaść finansową osób zamieszkujących tereny wiejskie. Jednocześnie na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na zawody takie jak kierowca, a w szczególności posiadający kategorie C+E oraz D. Wynika to z tego, że bardzo dużo osób w takim fachu wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Cały kurs dostępny będzie całkowicie za darmo, bez dodatkowych, ukrytych kosztów. W ramach tego zawierać się będą także materiały szkoleniowe, badania lekarskie i psychologiczne, refundacja kosztów dojazdu oraz kosztów opieki nad dziećmi i osobami zależnymi. Normalnie za taki kurs trzeba zapłacić ponad trzy tysiące złotych. OSK 'Kulka' poinformowało, że program cieszy się bardzo dużą popularnością, a chętnych jest mnóstwo i rekrutacja trwa nadal.

Czytaj także:

Kursy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych (2006-08-02)

700 zł za prawko (2006-07-04)
 


Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~Juzek 2006-10-06

fajna sprawa, mogliby zrobic cos dla miast, tam tez wielu chcialoby prawko a ich nie stac

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Golf GTI z napędem hybrydowym
Volkswagen Golf GTI z napędem hybrydowym
W salonach melduje się odświeżony Golf siódmej generacji, a tymczasem nie ustają prace nad kolejną odsłoną popularnego kompakta. Znamy pierwsze przecieki na temat sportowej wersji GTI. Szykuje sie niezła rewolucja.
Odgadnij model Odgadnij model