mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Premie do zakupu nowych aut pomogły producentom

Premie do zakupu nowych aut pomogły producentom

Pierwszy kwartał br. zakończył się optymistycznymi sygnałami o częściowej poprawie w
sektorze motoryzacyjnym w Polsce. W marcu eksport był niższy niż przed rokiem ale
jednocześnie był znacznie wyższy niż miesiąc wcześniej. To zasługa przede wszystkim dopłat
na zakupu nowych aut w takich krajach jak Niemcy, Francja i Włochy, głównych partnerach
handlowych branży.

Premie do zakupu nowych aut pomogły producentom
W dalszym ciągu jest kwestią otwartą wielkość eksportu sektora w całym 2009 r. Niestety sytuacja całej branży w Europie jest daleka od ustabilizowania.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wyniósł 3,6 mld euro z czego w marcu br. wyniósł 1,45 mld euro. Wartość ta jest o 27,99 proc. niższa od uzyskanej przed rokiem. Eksport w I kwartale br. był mniejszy o 1,4 mld euro niż rok wcześniej.

Do krajów Unii Europejskiej trafiło 91,15 proc. całości. To o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej.Największym odbiorcą pozostają Niemcy. Udział tego rynku po trzech miesiącach br. wzrósł do 30,14 proc. całości eksportu branży. Dynamika eksportu do Niemiec wzrosła do 95,80 proc. Drugim rynkiem pozostają również niezmiennie Włochy (20,88 proc.).  Trzecim rynkiem zbytu pozostaje Francja. Na ten rynek trafiło 7,23 proc. całego eksportu branży – a dynamika, na tle innych krajów, była stosunkowo wysoka (88,94 proc.). Eksport do Wlk. Brytanii, odczuwającej jeden z największych spadków w Europie, stanowił 7,23 proc. całości a dynamika była jedną z najniższych - 57 proc. Stosunkowo dobrymi wynikami odnotowano w eksporcie na rynek czeski, który zamyka pierwszą „piątkę” . Eksport do Czech stanowił po dwóch miesiącach br. 6,03 proc. i charakteryzował się 90,32 proc. dynamiką.

Podstawą eksportu branży motoryzacyjnej w Polsce są samochody i części samochodowe.
W I kwartale eksport tej grupy stanowił prawie 66,5 proc. całości. Z kolei eksport silników wysokoprężnych wyniósł 434,29 mln euro. Udział silników wysokoprężnych w całości eksportu spadł w ciągu 12 miesięcy o 5,25 proc. do 12,06 proc.

Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.