mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Problemy (polskiej) branży motoryzacyjnej

Problemy (polskiej) branży motoryzacyjnej

Obecna sytuacja rodzimej branży motoryzacyjnej, szczególnie dotycząca sprzedaży nowych samochodów, budzi niepokój wielu różnych instytucji oraz organizacji. Swoje obawy wyraziła też Krajowa Izba Gospodarcza.

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce jedynie 235.500 nowych aut, co stanowi najgorszy wynik od 14 lat. W tym samym okresie import używanych samochodów wzrósł w 2005 r. w stosunku do roku 2004 o 58,9 tys. sztuk i wyniósł 870,7 tys. sztuk. Według szacunków organizacji członkowskich KIG likwidacja czeka około 25% zakładów dilerskich, mogą one bowiem nie sprostać kryzysowej sytuacji.
 
"Naszym zdaniem sytuacja wymaga podjęcia w jak najkrótszym czasie odpowiednich działań ustawodawczych, mających na celu stworzenie stabilnego, sprzyjającego branży motoryzacyjnej systemu fiskalnego, który przyczyni się również do rozwoju całej gospodarki naszego kraju." - czytamy w prezentowanym stanowisku Krajowej Izby Gospodarczej.
 
Ustawa o podatku ekologicznym powinna preferować zakup nowych lub używanych samochodów posiadających najbardziej rygorystyczne normy zużycia spalin Euro 4 i Euro 5, czyli takich, których wiek nie przekracza dwóch lat. Niestety zaproponowana przez Ministerstwo Finansów konstrukcja podatku ekologicznego doprowadza do sytuacji, w której import samochodów 5-6 letnich spełniających normę Euro 2 lub Euro 3 staje się bardziej opłacalny niż pierwsza rejestracja na terenie Polski pojazdu nowego i zgodnego z normą Euro 4. Jest to sprzeczne z ideą ochrony środowiska, jaka powinna być związana z projektowanym podatkiem ekologicznym.
 
W opinii Krajowej Izby Gospodarczej branży motoryzacyjnej potrzebne są także zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, tak aby przedsiębiorcy mogli w prosty i czytelny sposób odliczać podatek związany z nabywaniem pojazdów, jak również paliw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 
Czytaj także:

Szkodliwy podatek ekologiczny (2006-05-10)
 
Czas na podatek ekologiczny (2006-04-19)

 


Podobne wiadomości:

Czas na podatek ekologiczny

Czas na podatek ekologiczny

Finanse i prawo 2006-04-19

Komentuj:

~szukający 2006-06-04

Czemu się dziwić. podjąłem właśnie decyzje o zmianie samochodu i zaczęło się. Niby wszyscy narzekają na słąbą sprzedaż ale ja nigdzie nie mogę znaleśc samochodu który mnie interesuje. Dodam że nie jest to nic wyszukanego, bo auto klasy minivan w wersji która jest dostepna w ofercie firmy, bez żadnych udziwnień. Byłem nawet gotowy na zakup tego auta z dodatkowymi pakietami o ile by się taki znalazło. ALe niestey. Najwcześniejszy termin odbioru topołowa września. Pełne rozczarowanie. A najzabawniejsze jest to, że będąc w Czechach okazuje się, ze tamtejszy diler ma takie autko i po zakupie u niego i sprowadzeniu będzie ono i tak tańsze o prawie 5 tys. zł niż promocyjna cena u polskiego dilera. Więc cóż. Nie dziwmy sie ich problemom.

~geh 2006-06-02

nie trzeba nic dodawać...

~anal&tik nervovy 2006-06-02

Hmmm ciekawe dlaczego nowe samochody się nie sprzedają ? 1.) Nowe Audi A4 3.2 FSI Quattro automat + full opcja (dosłownie) kosztuje w USA 150 000 zł ,a u nas to samo Audi z tym samym wyposażeniem ok. 260 000 zł . To pomyślcie ile kosztuje najsłabsze Audi w USA . Drugi przykład ,że gołe,nowe BMW 330i w USA kosztuje 100 000 zł ,a u nas 200 000 zł .Śmieszne co ? To ile w USA kosztowałaby Skoda RS albo Ford Mondeo ST220 hehehe ? 50 000 zł ? 2.) Kiepskie ,cwaniackie i drogie serwisy ASO w Polsce . 3.) Gówniane drogi , na które szkoda nowego samochodu . 4.) Zarobki w Polsce . Można takich punktów jeszcze bardzo dużo wymieniać .

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.