mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Próbne linie produkcyjne biopaliw w Lublinie

Próbne linie produkcyjne biopaliw w Lublinie

Lubelscy agrofizycy będą testować produkcję granulatu z biomasy, nawozów z odpadów pofermentacyjnych i biopaliw: oleju rzepakowego i alg. W Instytucie Agrofizyki PAN powstanie Centrum Badawczo-Innowacyjne.

Próbne linie produkcyjne biopaliw w Lublinie
Centrum Badawczo-Innowacyjne stanie przy ul. Doświadczalnej w Lublinie, obok innych laboratoryjnych budynków Instytutu Agrofizyki. Centrum Badawczo-Innowacyjne nie będzie jednak typową pracownią badawczą. Znajdą się tutaj pilotażowe linie produkcyjne.

– W budynku powstaną hale, w których będą się mieścić linie produkcyjne. W ten sposób będziemy mogli przenieść się z badania małych próbek na poziom innowacyjno-wdrożeniowy – wyjaśnia Jarosław Zdunek z Instytutu Agrofizyki.

Naukowcy mają w planach symulowanie produkcji nawozów z odpadów pofermentacyjnych i testy produkcji oleju rzepakowego. – Będziemy też eksperymentować z produkcją pelet, czyli sprasowanej biomasy, która jest używana w ciepłowniach. Chcemy badać różne składy surowcowe – mówi Jarosław Zdunek.

W planach jest też dalsza hodowla alg. Fotobioreaktory, w których rozrastają się algi, znajdują się już w Środowiskowym Laboratorium Energii Odnawialnej Instytutu Agrofizyki. – Ale w Centrum Badawczo-Innowacyjnym algi będą hodowane na większą skalę – wyjaśnia Jarosław Zdunek. – Według najnowszych badań algi, gdy są hodowane w dużej masie, zachowują się nieco inaczej niż w mikro-fotobioreaktorach.

Nowy budynek z laboratoriami, pracowniami oraz przestrzenią badawczą ma powstać do końca 2014 r. Będzie kosztował 26,4 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie prawie 23,8 mln zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross