mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja aut większa o połowę

Produkcja aut większa o połowę

Całkowita produkcja samochodów osobowych i dostawczych w maju zamknęła się liczbą 64 238 sztuk, o blisko 50% większą w porównaniu do maja ubiegłego roku. Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Drugą pozycję zajmuje Opel, a trzecią Volkswagen - poinformował instytut Samar.

Produkcja aut większa o połowę

Samochody osobowe

Całkowita produkcja samochodów osobowych w maju zamknęła się liczbą 54 353 sztuk, o 52,58% większą w porównaniu maja ubiegłego roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca - kwietnia, produkcja wzrosła o ponad 14%. Tradycyjnie już z ponad 54 tys. wyprodukowanych w maju samochodów, ponad 52 tys, (czyli prawie 96%) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski.

Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w maju tego roku wynosi ponad 47%. Drugą pozycję z wynikiem 31,9 % zajmuje Opel. Trzecia pozycja przypadła w udziale firmie Volkswagen. Jej udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec maja blisko 16%.

Samochody dostawcze

Całkowita produkcja samochodów dostawczych osiągnęła w maju 2006 roku rekordową liczbę 9 885 sztuk, o ponad 36% więcej niż tym samym miesiącu roku 2005. W porównaniu do kwietnia także odnotowano wzrost wynoszący 6,78%. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na innych rynkach, blisko 93% produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który w majowej produkcji całkowitej, zdobył ponad 65% udział. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 33,25%.

Przeczytaj także:

Ukraińsko - chińskie auta z Polski  (2006-05-23)

Spadek produkcji (2006-05-15)

Nowy model z Lublina (2006-04-24)

 


Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.