mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja aut większa o połowę

Produkcja aut większa o połowę

Całkowita produkcja samochodów osobowych i dostawczych w maju zamknęła się liczbą 64 238 sztuk, o blisko 50% większą w porównaniu do maja ubiegłego roku. Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Drugą pozycję zajmuje Opel, a trzecią Volkswagen - poinformował instytut Samar.

Produkcja aut większa o połowę

Samochody osobowe

Całkowita produkcja samochodów osobowych w maju zamknęła się liczbą 54 353 sztuk, o 52,58% większą w porównaniu maja ubiegłego roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca - kwietnia, produkcja wzrosła o ponad 14%. Tradycyjnie już z ponad 54 tys. wyprodukowanych w maju samochodów, ponad 52 tys, (czyli prawie 96%) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski.

Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w maju tego roku wynosi ponad 47%. Drugą pozycję z wynikiem 31,9 % zajmuje Opel. Trzecia pozycja przypadła w udziale firmie Volkswagen. Jej udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec maja blisko 16%.

Samochody dostawcze

Całkowita produkcja samochodów dostawczych osiągnęła w maju 2006 roku rekordową liczbę 9 885 sztuk, o ponad 36% więcej niż tym samym miesiącu roku 2005. W porównaniu do kwietnia także odnotowano wzrost wynoszący 6,78%. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na innych rynkach, blisko 93% produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który w majowej produkcji całkowitej, zdobył ponad 65% udział. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 33,25%.

Przeczytaj także:

Ukraińsko - chińskie auta z Polski  (2006-05-23)

Spadek produkcji (2006-05-15)

Nowy model z Lublina (2006-04-24)

 


Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Audi testuje system sterowanie gestami

Audi testuje system sterowanie gestami

Technika 2015-10-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?