mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja aut wzrosła aż o 43%

Produkcja aut wzrosła aż o 43%

Pomimo tego, że coraz więcej ludzi decyduje się na zakup samochodów używanych, produkcja nowych aut stale rośnie. Tylko w lipcu bieżącego roku z linii produkcyjnych polskich zakładów zjechały 94 tys. samochodów. To prawie o 43% więcej niż w ubiegłym roku.

Produkcja aut wzrosła aż o 43%
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar opublikował dane dotyczące produkcji nowych samochodów w lipcu 2008 roku. Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce osiągnęła w ubiegłym miesiącu poziom ponad 94 tysięcy sztuk. Wynik ten jest o prawie 43% lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co świadczy o dobrej sytuacji w branży. Od początku tego roku krajowa produkcja wyniosła aż 647 tysięcy aut, co oznacza 34,9% wzrostu.

W przypadku samochodów osobowych produkcja w lipcu wyniosła 84 471 sztuk i była o 3% większa niż miesiąc wcześniej oraz o 49,6% większa niż przed rokiem. Od początku roku w Polsce wyprodukowano 565 315 aut osobowych, o 36% (149 503 sztuki) więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Niestety niemal 98% produkcji wysyłanych jest na eksport. Na rynku polskim pozostaje zaledwie 2,45% wszystkich wyprodukowanych w Polsce aut osobowych.

Niekwestionowanym liderem polskiego rynku pozostaje Fiat Auto Poland (277 805 aut). Najczęściej produkowanym modelem Fiata jest wciąż popularna Panda, ale niewiele mniejsza jest obecnie produkcja 500-ki. Linie produkcyjne tyskich zakładów Fiata opuszczają już także pierwsze egzemplarze Forda Ka. Do tej pory wyprodukowano 272 sztuki. Wice liderem rynku pozostaje Opel Polska (130 806 aut). Na taśmach montażowych Opla powstają przede wszystkim Zafiry, Astra Classic oraz Astra III. Trzecią pozycję na liście największych producentów samochodów zajmuje ponownie FSO S.A. Z żerańskiej fabryki wyjechało w ciągu siedmiu miesięcy 106 080 aut, przy czym są to głównie tzw. zespoły montażowe i Lanosy. Na czwartym miejscu plasuje się Volkswagen Poznań z produkcją na poziomie 50 624 aut. Poznańską fabrykę niemieckiego producenta opuszcza przede wszystkim VW Caddy.
 
Z kolei produkcja samochodów dostawczych wyniosła w lipcu 9 642 sztuki, o 16,3% mniej niż miesiąc wcześniej, ale za to o 2,5% więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Tegoroczna produkcja w ciągu siedmiu miesięcy wyniosła 81 705 sztuk, co oznacza 27,7% wzrostu.

W segmencie samochodów użytkowych w Polsce działa tylko dwóch producentów. Większym z nich jest Volkswagen. Do tej pory, z poznańskiej fabryki wyjechało łącznie 60 450 pojazdów. Fiat Auto Poland, drugi obecny na rynku producent samochodów dostawczych, osiągnął imponujące tempo wzrostu w ciągu roku, wynik 21 255 aut to o 118,6% więcej niż przed rokiem. Podobnie jak w przypadku segmentu aut osobowych, zdecydowana większość samochodów dostawczych trafia na rynki zagraniczne. Na koniec lipca tegoroczny eksport wyniósł 78,5 tys. sztuk, co stanowi 96,1% krajowej produkcji. W Polsce pozostało zaledwie 3,2 tys. aut.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando