mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja podróbki Smarta wstrzymana!

Produkcja podróbki Smarta wstrzymana!

Mały producent samochodów o egzotycznej nazwie Shandong Huoyun Electromobile wstrzymał kilka tygodni temu produkcję dwuosobowego modelu napędzanego elektrycznie, po tym jak koncern DaimlerChrysler stwierdził, że jest on zbyt podobny do produkowanego przez niego Smarta.

Produkcja podróbki Smarta wstrzymana!

Montaż samochodów elektrycznych o nazwie City Spirit rozpoczęła się na początku września tego roku. Producent przyznał, że jego projektanci wzorowali się na zakupionym przez internet, zabawkowym modelu oryginalnego Smarta. Wang Fei, prezes Shandong Huoyun tłumaczył się jedynie tym, że firma nie zamierzała popełnić plagiatu. W celu uniknięcia procesu sądowego i odpowiedzialności za złamanie zastrzeżonego wyglądu, firma zobowiązała się do natychmiastowego przeprojektowania produkowanego przez nią modelu.

Tak więc, nowa wersja klonu Smarta będzie krótsza od swojego protoplasty o 29 centymetrów. Inżynierowie będą musieli popracować także nad całkowita zmianą wyglądu drzwi, tylnej części samochodu oraz jego przestrzeni bagażowej.

Kłopoty chińskiego producenta rozpoczęły się w momencie, gdy zainteresowała się nim zachodnia prasa oraz gdy dyrektor sprzedaży międzynarodowej oficjalnie zapowiedział, że elektryczne auto zostało stworzone z przeznaczeniem na rynek europejski. To wystarczyło przy przyciągnąć uwagę koncernu DaimlerChrysler, który wystosował do chińskiej firmy list, w którym zaproponował swoje warunki. Niedługo po tym produkcja samochodu została tymczasowo wstrzymana.

Firma Shandong Huoyun powstała w 2001 roku i zatrudnia obecnie około 150 osób, z czego 31 jest inżynierami wysokiego szczebla. Na co dzień producent trudni się w produkcji samochodów przeznaczonych na pola golfowe, elektrycznych mini samochodów a także pojazdów terenowych.

Czytaj także:

Chińska podróbka Smarta (2006-10-30)

Nowy Smart fortwo na zdjęciach (2006-11-13)


 

Komentuj:

~nurek 2006-12-21

też myślę że szkoda ale sam mam prawie 3-tonowe auto.

~sd 2006-12-20

o boże co za gniot buhahahah, lepiej za ta kase kupić 10 letniego Opelka:)

~szkoda 2006-11-17

a to szkoda :(

~kubik 2006-11-16

fiu fiu 9300 tys. to niezla kupa siana

~Cytryniarz 2006-11-15

I dobrze.Przynajmniej przez jakiś czas nie będzie w Polsce tego badziewia za 9300 tysięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.