Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja samochodów rośnie

Produkcja samochodów rośnie

Produkcja samochodów osobowych w Polsce w październiku wzrosła o blisko 7% w stosunku do ubiegłego miesiąca. Wyniosła ona w październiku 52 599 sztuk, o 19,34% więcej w porównaniu do października ubiegłego roku - podała firma Samar.

Produkcja samochodów rośnie

W okresie od stycznia do października produkcja wyniosła 428 360 sztuk, co daje już wynik zaledwie o 0,8% mniejszy niż rok wcześniej. "Pomimo panującego kryzysu w sprzedaży nowych samochodów na rynku polskim, ich produkcja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. (...) Taki stan to zasługa dużego popytu poza granicami Polski, głównie w Europie Zachodniej - uzasadnia Samar w raporcie.

Jak wynika z analizy zaledwie 6,14% produkcji zostało przeznaczone na rynek lokalny. Co w porównaniu do roku ubiegłego daje liczbę około 44% mniejszą. Za to produkcja na rynki zagraniczne zwiększyła się o 4,36%. 

Niezmiennie największym producentem samochodów osobowych jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w październiku tego roku wynosi 52,72%. Drugą pozycję z wynikiem 22,96% zajmuje Opel. Trzecia pozycja przypadła w udziale firmie Volkswagen. Jej udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec października 16,75%. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę całość produkcji, tzn. zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, to VW ustępuje tylko Fiatowi.

"Chociaż produkcja samochodów dostawczych nieznacznie spadła w porównaniu do ubiegłego miesiąca to wciąż jednak utrzymuje się na dość wysokim poziomie. W ciągu tego miesiąca wyprodukowano 7 016 pojazdów, o 11,6% mniej w stosunku do października roku ubiegłego i o 8% mniej niż we wrześniu 2005 roku" - wynika z badań.

I w tym przypadku za takim wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na rynkach zagranicznych - ponad 90% produkcji wysyłane jest na eksport.

Przeczytaj także:

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09) 


Podobne wiadomości:

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach!

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach!

Aktualności 2005-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Tylko rok trwała produkcja elektrycznej odmiany supersportowego samochodu Audi. Przez niską sprzedaż tego modelu, zostanie on odesłany do lamusa. Czy tak kończy się świetlana przyszłość dla supersportowych "elektryków"?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj