mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja samochodów rośnie

Produkcja samochodów rośnie

Produkcja samochodów osobowych w Polsce w październiku wzrosła o blisko 7% w stosunku do ubiegłego miesiąca. Wyniosła ona w październiku 52 599 sztuk, o 19,34% więcej w porównaniu do października ubiegłego roku - podała firma Samar.

Produkcja samochodów rośnie

W okresie od stycznia do października produkcja wyniosła 428 360 sztuk, co daje już wynik zaledwie o 0,8% mniejszy niż rok wcześniej. "Pomimo panującego kryzysu w sprzedaży nowych samochodów na rynku polskim, ich produkcja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. (...) Taki stan to zasługa dużego popytu poza granicami Polski, głównie w Europie Zachodniej - uzasadnia Samar w raporcie.

Jak wynika z analizy zaledwie 6,14% produkcji zostało przeznaczone na rynek lokalny. Co w porównaniu do roku ubiegłego daje liczbę około 44% mniejszą. Za to produkcja na rynki zagraniczne zwiększyła się o 4,36%. 

Niezmiennie największym producentem samochodów osobowych jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w październiku tego roku wynosi 52,72%. Drugą pozycję z wynikiem 22,96% zajmuje Opel. Trzecia pozycja przypadła w udziale firmie Volkswagen. Jej udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec października 16,75%. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę całość produkcji, tzn. zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, to VW ustępuje tylko Fiatowi.

"Chociaż produkcja samochodów dostawczych nieznacznie spadła w porównaniu do ubiegłego miesiąca to wciąż jednak utrzymuje się na dość wysokim poziomie. W ciągu tego miesiąca wyprodukowano 7 016 pojazdów, o 11,6% mniej w stosunku do października roku ubiegłego i o 8% mniej niż we wrześniu 2005 roku" - wynika z badań.

I w tym przypadku za takim wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na rynkach zagranicznych - ponad 90% produkcji wysyłane jest na eksport.

Przeczytaj także:

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09) 


Podobne wiadomości:

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach!

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach!

Aktualności 2005-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.