mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja samochodów w Polsce

Produkcja samochodów w Polsce

We wrześniu wyprodukowano w Polsce 49.349 samochodów osobowych, tj. o 5,85 % więcej w porównaniu do września sprzed roku i 7.609 aut dostawczych, czyli w sumie o prawie 6,6 % niż w 2004.

Produkcja samochodów w Polsce

Duży wzrost produkcji odnotowano w stosunku do poprzedniego miesiąca, sierpnia (ponad 100% osobowe i prawie 70% dostawcze). Jest to przede wszystkim efekt wznowienia produkcji po przerwie wakacyjnej w niektórych zakładach.

Całkowita produkcja samochodów osobowych w bieżącym roku wyniosła 375 761 sztuk, o 3,06% mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. W dużej mierze jest on wynikiem spadku zainteresowania na rynku krajowym gdyż zainteresowanie 'polskimi produktami' na rynkach europejskich jest wciąż wysokie. Ponad 46 tys. (czyli ponad 93%) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski.
 
Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych we wrześniu tego roku wynosi prawie 54%. Drugą pozycję z udziałem 22 % zajmuje Opel, a trzecią - Volkswagen. Jego udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec września 17%. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę całość produkcji, tzn. zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, to VW ustępuje tylko Fiatowi. Na pozycji czwartej znajduje się FSO z udziałem blisko 7,5%. Udział firmy Intrall, aktualnego producenta samochodów Honker, wynosi 0,08%.

W przypadku wyników wrześniowych jedynie Opel zmniejszył produkcję o 17,09%. Pozostałe firmy odnotowały znaczny wzrost, oscylujący pomiędzy 4,15% (Fiat) a 244% (Intrall).

Wśród produkowanych w Polsce modeli pierwsza lokatę, niezmiennie z  niemal 45 % udziałem zajmuje Fiat Panda. Na drugim miejscu lokuje się Opel Astra z 14% udziałem, a za nim lokują się Volkswagen Caddy (12%) i Fiat Seicento (blisko 10%). Kolejne pozycje zajmują: Opel Agila, FSO Lanos, VW Transporter, FSO Matiz oraz Opel Zafira.

Także produkcja samochodów dostawczych, była wyższa niż w ubiegłych miesiącach. Liczba 7 609 pojazdów to o 66,9% więcej w stosunku do sierpnia i o prawie 6,6% więcej niż we wrześniu roku ubiegłego. Łącznie od początku roku wyprodukowano 64 793 aut co stanowi o 21,5% więcej niż w roku ubiegłym.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na rynkach zagranicznych - ponad 91% produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który we wrześniowej produkcji stanowił blisko 82%. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 15,9%.

Największym zainteresowaniem klientów, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą, cieszy się niezmiennie VW Caddy. Jego udział w produkcji wynosi ponad 67%. Tuż za nim plasuje się drugi model tej samej firmy - Transporter z udziałem 15%. Na trzecim miejscu znajduje się natomiast Fiat Panda Van. Udział tego modelu w produkcji całkowitej samochodów dostawczych na rynku polskim wyniósł na koniec września 12%.


Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Skoda świętuje 12 mln

Skoda świętuje 12 mln

Aktualności 2015-12-01

Komentuj:

~mila 2007-03-04

na tej stronie niema nic

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.