mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja samochodów w Polsce

Produkcja samochodów w Polsce

We wrześniu wyprodukowano w Polsce 49.349 samochodów osobowych, tj. o 5,85 % więcej w porównaniu do września sprzed roku i 7.609 aut dostawczych, czyli w sumie o prawie 6,6 % niż w 2004.

Produkcja samochodów w Polsce

Duży wzrost produkcji odnotowano w stosunku do poprzedniego miesiąca, sierpnia (ponad 100% osobowe i prawie 70% dostawcze). Jest to przede wszystkim efekt wznowienia produkcji po przerwie wakacyjnej w niektórych zakładach.

Całkowita produkcja samochodów osobowych w bieżącym roku wyniosła 375 761 sztuk, o 3,06% mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. W dużej mierze jest on wynikiem spadku zainteresowania na rynku krajowym gdyż zainteresowanie 'polskimi produktami' na rynkach europejskich jest wciąż wysokie. Ponad 46 tys. (czyli ponad 93%) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski.
 
Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych we wrześniu tego roku wynosi prawie 54%. Drugą pozycję z udziałem 22 % zajmuje Opel, a trzecią - Volkswagen. Jego udział w rynku producentów krajowych wyniósł na koniec września 17%. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę całość produkcji, tzn. zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, to VW ustępuje tylko Fiatowi. Na pozycji czwartej znajduje się FSO z udziałem blisko 7,5%. Udział firmy Intrall, aktualnego producenta samochodów Honker, wynosi 0,08%.

W przypadku wyników wrześniowych jedynie Opel zmniejszył produkcję o 17,09%. Pozostałe firmy odnotowały znaczny wzrost, oscylujący pomiędzy 4,15% (Fiat) a 244% (Intrall).

Wśród produkowanych w Polsce modeli pierwsza lokatę, niezmiennie z  niemal 45 % udziałem zajmuje Fiat Panda. Na drugim miejscu lokuje się Opel Astra z 14% udziałem, a za nim lokują się Volkswagen Caddy (12%) i Fiat Seicento (blisko 10%). Kolejne pozycje zajmują: Opel Agila, FSO Lanos, VW Transporter, FSO Matiz oraz Opel Zafira.

Także produkcja samochodów dostawczych, była wyższa niż w ubiegłych miesiącach. Liczba 7 609 pojazdów to o 66,9% więcej w stosunku do sierpnia i o prawie 6,6% więcej niż we wrześniu roku ubiegłego. Łącznie od początku roku wyprodukowano 64 793 aut co stanowi o 21,5% więcej niż w roku ubiegłym.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na rynkach zagranicznych - ponad 91% produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który we wrześniowej produkcji stanowił blisko 82%. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 15,9%.

Największym zainteresowaniem klientów, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą, cieszy się niezmiennie VW Caddy. Jego udział w produkcji wynosi ponad 67%. Tuż za nim plasuje się drugi model tej samej firmy - Transporter z udziałem 15%. Na trzecim miejscu znajduje się natomiast Fiat Panda Van. Udział tego modelu w produkcji całkowitej samochodów dostawczych na rynku polskim wyniósł na koniec września 12%.


Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

~mila 2007-03-04

na tej stronie niema nic

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?