mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Produkcja samochodów zaczyna spadać

Produkcja samochodów zaczyna spadać

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w październiku 2008 roku poziom produkcji samochodów osobowych i dostawczych w Polsce zmniejszył się o 14,3%. Cała tegoroczna produkcja jest wyższa niż w ubiegłym roku, ale widać już oznaki postępującego kryzysu.

Produkcja samochodów zaczyna spadać
Tegoroczna produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce wykazuje jeszcze wzrost w stosunku do poprzedniego roku, ale tempo tego wzrostu wyraźnie spada. W październiku bieżącego roku wyprodukowano w sumie 85 056 samochodów, czyli o 14,3% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 6% mniej niż w październiku ubiegłego roku. Do tej pory cała tegoroczna produkcja wyniosła 885 641 aut, o 25,6% więcej niż rok wcześniej.

Produkcja samochodów osobowych wyniosła w październiku 76 836 sztuk, o 10,6% mniej niż miesiąc wcześniej i o 6% mniej niż przed rokiem. Łącznie od początku roku w krajowych fabrykach wyprodukowano 773 073 auta, czyli o 25,5% więcej niż przed rokiem.

Skutków kryzysu nie odczuwa na razie Fiat Auto Poland. Realizowany jest przyjęty plan produkcji, który zakłada, że w tym roku z taśm w Tychach zjedzie około pół miliona pojazdów. Fiat nie odczuwa też spadku ilości zamówień na auta. Z tyskich zakładów wyjechało od początku roku 387 714 aut osobowych, o 37% więcej niż rok wcześniej. W październiku Fiat wyprodukował 48 584 samochody osobowe i jest jedynym w kraju producentem, który wykazał wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 14,7%) i poprzedniego roku (o 31,7%).

Gorzej wygląda sytuacja gliwickiego Opla. W październiku zakład produkujący zafirę, astrę III i astrę classic stał trzy tygodnie, a grudniu i listopadzie przerwy w produkcji potrwają jeszcze łącznie 14 dni. Od początku roku z taśmy w Gliwicach zjechało jednak 158 548 pojazdów, czyli o 4,6% więcej niż w tym samym czasie w 2007 roku, który był rekordowy w historii zakładu. Z kolei październiku produkcja Opla wyniosła tylko 6 769 sztuk, o 59,4% mniej niż we wrześniu i o 68,1% mniej niż rok wcześniej. 95% produkcji General Motors Poland trafia na rynki europejskie, dlatego zakład musi dostosować produkcję do ilości zamówień.

Minimalny dystans dzieli obecnie Opla i trzeciego w kraju producenta aut osobowych - FSO. Na Żeraniu wyprodukowano od początku bieżącego roku 154 375 samochodów, co oznacza 28,9% wzrostu.

Czwarty na liście rodzimych producentów Volkswagen Poznań także wstrzymał na krótko produkcję. Od 12 do 14 listopada taśma montażowa była unieruchomiona. W tym czasie pracował jednak zakład pojazdów specjalnych realizując zamówienia. Wstrzymanie linii produkcyjnej wynikało z sytuacji na rynku, a także oszczędności związanych z kosztami energii. Nie opłacało się uruchamiać zakładu na trzy dni po długim weekendzie. W poznańskiej fabryce pracuje 6900 osób z czego około 10%  to personel agencji pracy tymczasowej. Z częścią tych osób nie zostaną  przedłużone kończące się w listopadzie czasowe umowy o pracę. Do końca października z poznańskiej fabryki wyjechało 72 436 aut osobowych, o 17,5% więcej niż rok wcześniej. Produkcja w październiku wyniosła 7 074 sztuki.

W przypadku samochodów dostawczych, tegoroczna produkcja wyniosła od początku roku 112 568 sztuk, o 26,8% więcej niż przed rokiem. Z kolei październik okazał się wyjątkowo słabym miesiącem, bo wyprodukowano zaledwie 8 220 sztuk, o 38,0% mniej niż w poprzednim miesiącu i o 6,2% mniej niż rok wcześniej.

Obaj działający w Polsce producenci wykazali jeszcze rosnącą tendencję wyników od początku roku - Volkswagen (82 816 sztuk) o 9,6%, Fiat (29 752 sztuki) o 126,4%. Niestety w październiku (w porównaniu do września) obie firmy wyprodukowały znacznie mniej aut (Volkswagen o 35,5% mniej, a Fiat o 43,4% mniej).

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

~Piotrek 2008-11-17

Sam przymierzam sie do zakupu nowego auta-Alfy MiTo.Myslicie ze to dobry czas na zakup auta.W sumie o kryzysie motoryzacynym sie mówi ale poki co jeszcze nie w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech