mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska.

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska.

16 września, w zakładzie GM Opel Polska uroczyście rozpoczęto seryjną produkcję Zafiry. Podczas ceremonii, o tym prestiżowym projekcie mieliśmy okazję rozmawiać z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i GMMP

Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska.

mojeauto.pl: Produkcja modelu Zafira najnowszej generacji jest niezwykle prestiżowym projektem w portfelu GM. Co wpłynęło zatem na decyzję o uruchomieniu produkcji Zafiry II w Gliwicach?


Romuald Rytwiński: Nasza fabryka ma krótką ale dobrą historię. Wcześniej uruchomiliśmy produkcję Astry Clasic, Agilii i wierzyliśmy, że szanse uruchomienia produkcji Zafiry w Gliwicach są bardzo wysokie. Poza tym zawsze stawialiśmy sobie ambitne zadania i te zadania osiągaliśmy. W całym koncernie wdrożony został system produkcyjny General Motors Manufacturing Systems pozwalający na ocenę, który z zakładów jest najbliższy wzorcowym wymaganiom. W kwietniu tego roku okazało się, że ze wszystkich fabryk europejskich jesteśmy na pierwszym miejscu osiągając 97% zgodności z systemem. To świadczy o tym, że możemy osiągać zamierzone cele a załoga jest w pełni zmotywowana".


MA: Jakie zmiany, inwestycje zostały poczynione, aby przygotować się do produkcji Zafiry?


RR: Po pierwsze musieliśmy rozbudować zakład oraz przystosować go do produkcji nowego modelu, dlatego też mieliśmy trzy przerwy produkcyjne w grudniu, maju i sierpniu. Aby pokazać skalę dodam, że na terenie zakładu pracowało 500-800 pracowników budowlanych, którzy zajmowali się rozbudową infrastruktury zakładu. Jeszcze teraz budujemy nową halę, w której przygotowywane będą siedzenia do montażu w Zafirze. Poza tym zmodernizowaliśmy spawalnię, lakiernię oraz rozbudowaliśmy linię montażową, dzięki zwiększeniu elastyczności, na jednej linii produkcyjnej budowanych teraz będzie 6 typów nadwozia wszystkich modeli, ogromne zmiany zostały poczynione również w samej firmie. Natomiast chyba najważniejsze było przyjęcie tysiąca nowych osób i ich wyszkolenie (red. odbyło się 150 tys. godzin szkoleń w kraju i za granicą), tak aby samochody produkowane przez nowozatrudnionych niczym nie różniły się od produkowanych tu wcześniej.


MA: Jaka będzie ilość produkowanych samochodów, w tym nowego mini vana oraz na jakie rynki będzie trafiać?


RR: Produkcja odbywa się w systemie trzyzmianowym, dzięki temu moce produkcyjne zakładu zostaną w pełni wykorzystane i osiągną poziom 180 tys. samochodów rocznie. Ponad połowę produkcji stanowić będzie Zafira. Natomiast do końca tego roku planowane jest wyprodukowanie około 128 tysięcy wszystkich modeli samochodów. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli przeszło 90% trafi na eksport do krajów Unii Europejskiej.


MA: Na konferencji Fritz Henderson, Prezes GM Europe, podkreślił, że fabryka w Gliwicach jest najlepszym zakładem GM w Europie i jednym z najlepszych na świecie.  Jednocześnie dodał, że potencjał i wzrost GM przy wsparciu polskiego rządu rodzi możliwości dalszych inwestycji. Czy oznacza to, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych inwestycji?

RR: Kosztowało nas dużo wysiłku samo uruchomienie projektu samochodu Zafira, chcemy go teraz zacząć produkować i osiągnąć zakładane poziomy jakościowe. O dalszych inwestycjach będziemy myśleć za 2-3 lata. Teraz koncentrujemy się na dniu dzisiejszym, na tym aby dobrze poprowadzić to co rozpoczęliśmy.

MA: Oprócz produkowanych modeli Astra, Agila i Zafira w Gliwicach produkowany jest także Suzuki Wagon R+. Czy będzie to skutkować w dalszej perspektywie uruchomieniem produkcji seryjnej?

RR: Zgadza się, produkujemy bliźniaczy model do Agilii czyli Suzuki Wagon R w ilości kilku tysięcy rocznie. Jednak co do dalszych planów związanych z produkcją seryjną nie mogę nic więcej powiedzieć.

MA: Dziękuję za rozmowę. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przeczytaj także: Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Zobacz galerię zdjęć: Start Zafiry II w Gliwicach

Zobacz galerię zdjęć: Opel Gliwice
 


Podobne wiadomości:

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Nowa generacja Zafiry z Gliwic

Aktualności 2005-09-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.