mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Prowadzenie samochodu zarejestrowanego w UE

Prowadzenie samochodu zarejestrowanego w UE

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, aby móc poruszać się po kraju samochodem z UE, trzeba być jego właścicielem lub współwłaścicielem, lub posiadać udokumentowane prawo do posiadania auta.

Obywatel Polski będzie mógł poruszać się po kraju pojazdem zarejestrowanym w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli jego nazwisko będzie umieszczone w wystawionym za granicą dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce określającej właściciela pojazdu, czyli będzie właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu.

Jeżeli natomiast współwłaściciel pojazdu, obywatel Polski nie jest zamieszczony w dowodzie rejestracyjnym wystawionym w państwie Unii Europejskiej to poruszając się takim pojazdem na terytorium RP musi udokumentować prawo do posiadania pojazdu, jeżeli pojazd ten nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby prowadzącej pojazd (Konwencja o ruchu drogowym sporządzona w Wiedniu 8.11.1968 r.).

Współwłaściciel, obywatel RP może również złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w Polsce na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 58, poz. 515 z 2003 r. z późn. zm.) do organu rejestrującego, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?