mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Prowadzenie samochodu zarejestrowanego w UE

Prowadzenie samochodu zarejestrowanego w UE

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, aby móc poruszać się po kraju samochodem z UE, trzeba być jego właścicielem lub współwłaścicielem, lub posiadać udokumentowane prawo do posiadania auta.

Obywatel Polski będzie mógł poruszać się po kraju pojazdem zarejestrowanym w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli jego nazwisko będzie umieszczone w wystawionym za granicą dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce określającej właściciela pojazdu, czyli będzie właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu.

Jeżeli natomiast współwłaściciel pojazdu, obywatel Polski nie jest zamieszczony w dowodzie rejestracyjnym wystawionym w państwie Unii Europejskiej to poruszając się takim pojazdem na terytorium RP musi udokumentować prawo do posiadania pojazdu, jeżeli pojazd ten nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby prowadzącej pojazd (Konwencja o ruchu drogowym sporządzona w Wiedniu 8.11.1968 r.).

Współwłaściciel, obywatel RP może również złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w Polsce na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 58, poz. 515 z 2003 r. z późn. zm.) do organu rejestrującego, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.