Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przeciw rakotwórczym paliwom!

Przeciw rakotwórczym paliwom!

Opary benzyny nie tylko zatruwają środowisko, ale również zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Być może już niedługo jednak stacje paliw będą bardziej przyjazne dla tankujących. Parlament Europejski przyjął właśnie projekt dyrektywy, zgodnie z którą stacje benzynowe będą musiały instalować odpowiednie technologie wychwytujące niebezpieczne opary.

Przeciw rakotwórczym paliwom!
Według propozycji wszystkie większe nowe stacje benzynowe, które pojawią się po 1 stycznia 2012 roku, będą musiały obligatoryjnie mieć zainstalowane specjalne urządzenia do odzyskiwania szkodliwych oparów bezpośrednio podczas tankowania. Obowiązek stosowania tego typu technologii w odniesieniu do pozostałych stacji zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od 2018 roku. Z obowiązku tego będą zwolnione tylko nieliczne najmniejsze stacje.

Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić w swoich krajach odpowiedni system nadzorowania i karania tych stacji, które nie będą stosowały się do unijnych przepisów. Dystrybutory na stacjach benzynowych będą odpowiednio oznakowane, czy zostały wyposażone w technologię odzyskującą opary. Dotyczy to w szczególności okresu do 2018 roku, dzięki czemu kierowcy będą mogli świadomie wybierać te stacje, które są bardziej przyjazne dla ich zdrowia.

Dlaczego proponowana dyrektywa jest tak ważna? Benzyna zawiera bowiem liczbe lotne związki organiczne, które ulatniają się z benzyny i wypełniają pustą część baku w pojeździe. W momencie uzupełniania go na stacji paliwowej, opary te są wypychane przez benzynę i wydostają się na zewnątrz, gdzie wchodzą w reakcje chemiczne i tworzą tzw. ozon przygruntowy. Jest on szkodliwy nie tylko dla środowiska, ale i dla ludzkiego zdrowia. Ponadto w oparach benzyny znajduje się także benzen, który jest rakotwórczą substancją zwiększającą ryzyko zachorowania na białaczkę.

Według propozycji Brukseli opary benzyn mają być zasysane bezpośrednio podczas tankowania przez specjalne urządzenie przymocowane do pistoleta wlewu benzyny. Dzięki temu podczas tej czynności żadne opary nie będą ulatniać się do atmosfery, a tym samym tankująca osoba nie będzie narażona na ich wdychanie.

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Amerykańska Tesla przedstawia Model S z oznaczeniem P100D to obecnie najszybsze auto produkowane seryjnie, które można kupić. P100D przyspiesza do 100 km/h szybciej niż np. Lamborghini Centenario.