mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przedsiębiorczość w Polsce 2006

Przedsiębiorczość w Polsce 2006

Prezentację sytuacji ponad 3 mln polskich przedsiębiorstw oraz analizę warunków działalności gospodarczej w Polsce, szczególnie w zakresie regulacji prawnych, zawiera przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport Przedsiębiorczość w Polsce 2006. Sformułowane w raporcie wnioski zostały wykorzystane do przygotowania programu, mającego na celu zmianę najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców przepisów.

Przedsiębiorczość w Polsce 2006

Wiele miejsca w raporcie poświęcono barierom, które w istotny sposób zwiększają ryzyko i koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócono na funkcjonowanie urzędów i instytucji, z którymi mają do czynienia przedsiębiorcy oraz na regulacje prawne określające zasady działania przedsiębiorstw. Analizie poddano m.in. kontrole i nadzór nad przedsiębiorstwami oraz sądownictwo gospodarcze.

Także sami przedsiębiorcy wskazują właściwe instytucje, jako główne źródło barier w rozwoju ich firm. Krytycznie oceniają niską jakość stanowionego prawa, opieszałość sądownictwa gospodarczego, nadmierne obowiązki administracyjne, czy wreszcie system kontroli działalności gospodarczej.

W 2005 roku, po raz pierwszy od 1997 r. odnotowano wzrost liczby nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw - o 12 proc. Spośród zarejestrowanych podmiotów, 137 tys. należało do sektora publicznego zaś 3 478 tys. do sektora prywatnego (wzrost o 1 proc.).

Kondycję finansową przedsiębiorstw autorzy raportu oceniają jako dobrą. W ostatnich 2 latach miało miejsce przełamanie negatywnego trendu w dziedzinie zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Od końca lat 90. do roku 2003 liczba pracujących w firmach zatrudniających powyżej 9 osób obniżała się z roku na rok. Natomiast w roku 2004 i 2005 zatrudnienie wzrastało w nich w tempie ok. 100 tys. rocznie. W skali całego rynku pracy - stopa bezrobocia zmniejszyła się w ubiegłym roku o 1,2 pkt. proc. Dane za 1 półrocze 2006 r. (nieuwzględnione w raporcie) potwierdzają zdecydowane odwrócenie negatywnych  tendencji na rynku pracy.

Pozytywnym zjawiskiem obserwowanym wśród krajowych firm jest coraz większa liczba uzyskiwanych certyfikatów, potwierdzających jakość oferowanych produktów. Zgodnie z danymi Instytutu Organizacji i Zarządzania "Orgmasz" prawie 5,4 tys. polskich przedsiębiorstw posiada certyfikaty. Najwięcej firm legitymuje się wdrożeniem najpopularniejszego standardu zarządzania jakością - normy ISO 9001 - otrzymało go prawie 4,7 tys. podmiotów.

Raport zawiera ponadto rekomendację działań mających na celu likwidację barier rozwoju przedsiębiorczości. Zalecenia te zostały wykorzystane przy tworzeniu Programu Reformy Regulacji. Głównym celem programu prowadzonego pod hasłem "Przedsiębiorca ma prawo" jest poprawa jakości krajowych i unijnych aktów prawnych, usprawnienie tworzenia nowego prawa, a także zmiany w administracji na rzecz przedsiębiorców. Program ma być realizowany przez rząd w latach 2006-2010. Zakładana w programie reforma prawa opiera się na trzech filarach: wymiar krajowy reformy regulacji, aspekt wspólnotowy oraz poprawa systemu tworzenia nowych aktów prawnych w Polsce.


Przeczytaj także:

Bariery rozwoju firm (2006-06-02)

Nadal rośnie zatrudnienie w motoryzacji (2006-07-25)

Rekordowe inwestycje w 2006r. (2006-06-30)

Więcej pracy w Polsce (2006-06-21)

Polski przemysł motoryzacyjny (2006-05-09)

Polska gospodarka przyśpiesza (2006-04-21)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic