mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu

Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu

Korzystne zmiany w otoczeniu działalności firm wprowadzone w ostatnich dwóch latach były jednym z czynników ułatwiających ich funkcjonowanie w trudnych warunkach spowolnienia gospodarczego. Równie ważna była determinacja i elastyczność przedsiębiorców. Znalazło to m.in. odzwierciedlenie w poprawiających się ocenach polskiej gospodarki w międzynarodowych rankingach konkurencyjności - wynika z raportu MG „Przedsiębiorczość w Polsce”.

Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu
Zdaniem autorów raportu, chociaż kryzys ekonomiczny dał o sobie znać również w Polsce, to na uwagę zasługuje 1,8-proc. wzrost PKB, który sprawił, że byliśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej.

Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników w 2009 r. odnotowały jednoprocentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności. Z kolei koszty pozostały praktycznie na poziomie z 2008 r., co skutkowało poprawą wyników finansowych: brutto - o 17 proc., a netto o 22 proc., przy czym najlepsze wyniki zanotowały duże firmy.

Autorzy raportu podkreślają, że przedsiębiorstwa w Polsce przeznaczają coraz więcej nakładów na innowacje. Postęp w zakresie innowacyjności zauważono również w najnowszym zestawieniu European Innovation Scoreboard 2009. Zgodnie z wynikami badania, Polska przesunęła się z grupy państw doganiających do grupy umiarkowanych innowatorów.

W warunkach ogólnoświatowego kryzysu Polska nie ustrzegła się spadku napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych - z 10 mld euro w 2008 r. do niewiele ponad 8 mld euro w roku ubiegłym. Skala spadku (znacznie mniejsza niż innych gospodarek regionu) świadczy jednak o utrzymaniu przez Polskę atrakcyjności inwestycyjnej.

W 2009 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów wyniosła prawie 350 tys., a więc najwięcej od 2000 r. Liczba przedsiębiorstw aktywnych wzrosła w stosunku do roku 2008 r., przy czym ich struktura pod względem rozmiaru nie zmieniła się. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich działających firm.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Zachodnia Obwodnica Poznania gotowa!

Zachodnia Obwodnica Poznania gotowa!

Polskie drogi 2014-12-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.