mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu

Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu

Korzystne zmiany w otoczeniu działalności firm wprowadzone w ostatnich dwóch latach były jednym z czynników ułatwiających ich funkcjonowanie w trudnych warunkach spowolnienia gospodarczego. Równie ważna była determinacja i elastyczność przedsiębiorców. Znalazło to m.in. odzwierciedlenie w poprawiających się ocenach polskiej gospodarki w międzynarodowych rankingach konkurencyjności - wynika z raportu MG „Przedsiębiorczość w Polsce”.

Przedsiębiorczość w Polsce mimo kryzysu
Zdaniem autorów raportu, chociaż kryzys ekonomiczny dał o sobie znać również w Polsce, to na uwagę zasługuje 1,8-proc. wzrost PKB, który sprawił, że byliśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej.

Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników w 2009 r. odnotowały jednoprocentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności. Z kolei koszty pozostały praktycznie na poziomie z 2008 r., co skutkowało poprawą wyników finansowych: brutto - o 17 proc., a netto o 22 proc., przy czym najlepsze wyniki zanotowały duże firmy.

Autorzy raportu podkreślają, że przedsiębiorstwa w Polsce przeznaczają coraz więcej nakładów na innowacje. Postęp w zakresie innowacyjności zauważono również w najnowszym zestawieniu European Innovation Scoreboard 2009. Zgodnie z wynikami badania, Polska przesunęła się z grupy państw doganiających do grupy umiarkowanych innowatorów.

W warunkach ogólnoświatowego kryzysu Polska nie ustrzegła się spadku napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych - z 10 mld euro w 2008 r. do niewiele ponad 8 mld euro w roku ubiegłym. Skala spadku (znacznie mniejsza niż innych gospodarek regionu) świadczy jednak o utrzymaniu przez Polskę atrakcyjności inwestycyjnej.

W 2009 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów wyniosła prawie 350 tys., a więc najwięcej od 2000 r. Liczba przedsiębiorstw aktywnych wzrosła w stosunku do roku 2008 r., przy czym ich struktura pod względem rozmiaru nie zmieniła się. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich działających firm.

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Zabytkowy samochód dobrą inwestycją

Aktualności 2015-02-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.