mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przerwa świąteczna w Tychach

Przerwa świąteczna w Tychach

Polskie zakłady należące do koncernu Fiat zapowiedziały przerwę w produkcji samochodów. Jednak w przeciwieństwie do włoskich zakładów, fabryka w Tychach nie będzie po prostu jak co roku pracować w okresie świąteczno-noworocznym. W tym roku przerwa potrwa tylko nieco dłużej.

Przerwa świąteczna w Tychach
W poniedziałek wszystkie fabryki samochodów koncernu Fiat we Włoszech zostały zamknięte na prawie miesiąc z powodu kryzysu w motoryzacji. Na przymusowy, płatny urlop do 12 stycznia wysłano około 50 tys. pracowników. Na szczęście takie działania nie są planowane w tyskich zakładach Fiat Auto Poland. W polskiej fabryce także zaplanowano przerwę w produkcji, jednak jest ona standardowa (co roku w okresie świąteczno-noworocznym zakład nie pracuje) i krótsza niż we Włoszech.

Według Bogusława Cieślara, rzecznika FAP, tegoroczna przerwa produkcyjna w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest porównywalna pod względem długości z poprzednimi przerwami i nie została wydłużona w związku z sytuacją rynkową. Jednak zdaniem Wandy Stróżyk, szefowej Solidarności, przerwa będzie nieco dłuższa niż w ubiegłych latach (w tym roku zacznie się w Wigilię i potrwa do 6 stycznia).

Tyskie zakłady Fiata na razie nie odczuwają jeszcze gwałtownego spadku sprzedaży aut na zachodzie Europu (pomimo tego, że aż 96% produkcji FAP trafia na eksport), więc nie ma potrzeby ograniczania produkcji, tak jak w innych fabrykach. Dopiero w ostatnich tygodniach zmniejszono liczbę nadgodzin. Dzieje się tak dlatego, że polski zakład specjalizuje się w małych samochodach, na które popyt nie spadł tak bardzo.

Obecnie tyski zakład jest największą fabryką Fiata w Europie i drugą, po brazylijskiej, na świecie. Roczne zdolności produkcyjne wynoszą około 600 tys. samochodów. W tym roku poziom produkcji powinien wynieść około pół miliona.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~skodziarz 2009-01-03

A moje kormorany impulsary wyprodukowano w serbi i montenegro ale to ciągle nie azja na szczęscie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.