mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przerwa świąteczna w Tychach

Przerwa świąteczna w Tychach

Polskie zakłady należące do koncernu Fiat zapowiedziały przerwę w produkcji samochodów. Jednak w przeciwieństwie do włoskich zakładów, fabryka w Tychach nie będzie po prostu jak co roku pracować w okresie świąteczno-noworocznym. W tym roku przerwa potrwa tylko nieco dłużej.

Przerwa świąteczna w Tychach
W poniedziałek wszystkie fabryki samochodów koncernu Fiat we Włoszech zostały zamknięte na prawie miesiąc z powodu kryzysu w motoryzacji. Na przymusowy, płatny urlop do 12 stycznia wysłano około 50 tys. pracowników. Na szczęście takie działania nie są planowane w tyskich zakładach Fiat Auto Poland. W polskiej fabryce także zaplanowano przerwę w produkcji, jednak jest ona standardowa (co roku w okresie świąteczno-noworocznym zakład nie pracuje) i krótsza niż we Włoszech.

Według Bogusława Cieślara, rzecznika FAP, tegoroczna przerwa produkcyjna w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest porównywalna pod względem długości z poprzednimi przerwami i nie została wydłużona w związku z sytuacją rynkową. Jednak zdaniem Wandy Stróżyk, szefowej Solidarności, przerwa będzie nieco dłuższa niż w ubiegłych latach (w tym roku zacznie się w Wigilię i potrwa do 6 stycznia).

Tyskie zakłady Fiata na razie nie odczuwają jeszcze gwałtownego spadku sprzedaży aut na zachodzie Europu (pomimo tego, że aż 96% produkcji FAP trafia na eksport), więc nie ma potrzeby ograniczania produkcji, tak jak w innych fabrykach. Dopiero w ostatnich tygodniach zmniejszono liczbę nadgodzin. Dzieje się tak dlatego, że polski zakład specjalizuje się w małych samochodach, na które popyt nie spadł tak bardzo.

Obecnie tyski zakład jest największą fabryką Fiata w Europie i drugą, po brazylijskiej, na świecie. Roczne zdolności produkcyjne wynoszą około 600 tys. samochodów. W tym roku poziom produkcji powinien wynieść około pół miliona.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~skodziarz 2009-01-03

A moje kormorany impulsary wyprodukowano w serbi i montenegro ale to ciągle nie azja na szczęscie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.