mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Prześcigną Niemcy jako największy rynek samochodowy w Europie

Prześcigną Niemcy jako największy rynek samochodowy w Europie

Najprawdopodobniej już w 2020 roku Niemcy stracą miano największego europejskiego rynku motoryzacyjnego. Pozycję tę mocno atakuje bowiem Rosja, między innymi dzięki licznym inwestycjom poczynionym przez zagraniczne koncerny w tym kraju.

Prześcigną Niemcy jako największy rynek samochodowy w Europie
Jak wynika z raportu Boston Consulting Group, rosyjski rynek będzie rósł rocznie o ok. 6 proc., dochodząc w 2020 roku do poziomu 4,4 mln sprzedanych aut w ciągu dwunastu miesięcy.

Jeśli tak się stanie, wówczas sprzedaż aut nowych w Rosji będzie najwyższa na Starym Kontynencie i jednocześnie rosyjski rynek aut nowych będzie piątym rynkiem na świecie za Chinami, USA, Indiami i Brazylią. W ubiegłym roku Rosja zajmowało siódmą pozycję, poza wyżej wymienioną czwórką państw więcej nowych samochodów sprzedało się także w Niemczech i Japonii. Z kolei w 2009 roku rynek rosyjski zamykał pierwszą dziesiątkę największych na świecie rynków samochodowych.

Prognozy dla Rosji są dobre z kilku powodów. Przede wszystkim obecnie na 1000 mieszkańców tego kraju jeździ w tym kraju tylko 290 aut, podczas gdy w krajach zachodniej Europy ten współczynnik wynosi 560 samochodów. Duża część jeżdzących po Rosji pojazdów ma już swoje lata i w niedługim czasie ich właściciele będą zmuszeni do zmiany. Rosja to ponadto jeden z najszybciej rozwijających się krajów, a tym samym obywatele tego kraju bogacą się i coraz większą grupę stać na kupno nowego samochodu.

Tendencje te dostrzegają największe koncerny samochodowe i przenoszą do Rosji swoje zakłady produkcyjne. W ostatnich latach uczyniły to m.in. General Motors, Volkswagen, Ford i Renault. Rosja podąża tym samym tą samą ścieżką co Chiny i Brazylia i przeobraża się z rynku, do którego eksportowano samochody, w rynek z dominującym udziałem aut wyprodukowanych w lokalnych fabrykach. Już w zeszłym roku sprzedano więcej nowych aut zagranicznych marek wytworzonych w Rosji niż aut pochodzących z importu i krajowych marek razem wziętych.

Podobne wiadomości:

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Komentuj:

~W 2013-07-24

Rosjanow?! Pani od polskiego umarla Ci w trzeciej klasie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.