mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przesiądź się do tramwaju!

Przesiądź się do tramwaju!

Dzisiejszy dzień w naszym kraju, podobnie z resztą jak i na całym świecie, ogłoszony został Dniem bez Samochodu. Ma on zachęcić do częstszego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość rodzin ma już w swoim posiadaniu co najmniej jedno auto. Nie, żeby świadczyło to o zamożności naszych rodzin, po prostu kupno kilku, kilkunastoletniego auta to teraz naprawdę stosunkowo niewielki wydatek.

I każdego dnia setki tysięcy osób wsiada do swoich aut i jedzie nimi do pracy, po drodze odwożąc dzieci do szkoły, a po pracy robiąc zakupy. I zawsze, kiedy przyjdzie im stać w zakorkowanych ulicach w czasie porannego i popołudniowego szczytu, narzekają na utrudnienia, zbyt duży ruch itd. A tym czasem można stosunkowo łatwo uniknąc tego typu kłopotów. Korzystanie z miejskiej komunikacji w dużej liczbie przypadków może znacznie ukrócić czas podróży. Najlepiej pod tym względem sprawuje się metro, które bezkolizyjnie może przejechać przez całe miasto. Niestety w Polsce tylko Warszawa posiada i tak bardzo ograniczoną sieć metra. Szybkie przemieszczanie zapewnić może również tramwaj, którego tory znajdują się na wydzielonym pasie ruchu. W pozostałych przypadkach, a także w podróży autobusem w sytuacji, kiedy na ulice wyjadą tysiące kierowców, przejazd z jednego do drugiego przystanka zamiast kilku minut, często zajmuje dużo więcej czasu.

I właśnie w tym celu organizowany jest Dzień bez Samochodu. Ma on spopularyzować codzienne poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, które może stać się wygodniejsze, tańsze i co ważne również szybsze. W wielu miastach organizowane są specjalne imprezy, happeningi, które mają kształtować ekologiczne wzorce zachowań. W niektórych miastach (np. Wrocław, Poznań) poruszanie się tramwajami czy autobusami jest w dzisiejszym dniu bezpłatne.

Jak zaobserwowaliśmy jednak, w dniu dzisiejszym natężeniu ruchu na kilku największych wrocławskich skrzyżowaniach było tak samo duże, jak w zwykłe dni. No cóż, nie od razu Rzym zbudowano. Może i u nas potrzeba trochę czasu, by ludzie chętniej przesiadali się z samochodów do innych środków komunikacji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.