Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

Zgodnie z nowym projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, firmy zajmujące się transportem drogowym będą mogły zawiesić działalność na rok. Pozwoli to przedsiębiorcy, którego firma popadła w tarapaty finansowe, uniknąć ponoszonych kosztów związanych np. z ubezpieczeniem pojazdów. Nie zapłaci także za ponowne wydanie licencji podaje Gazeta Prawna.

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność
Jak powiedział dziennikowi Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych nie jest to rozwiązanie dla wszystkich firm. Rejek uważa, że nowe przepisy pomogą małym firmom transportowym, które mają jeden lub kilka pojazdów i spłaciły już kredyty lub raty leasingowe za samochody. Duży firmom z rozbudowaną flotą, nadal spłacającym raty za tabor, takie rozwiązanie nie przyjdzie z łatwością. 

Zgodnie z projektem PO, przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z możliwości zawieszenia działalności, musi to zgłosić staroście w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty został okres zawieszenia. Przewoźnik musi podać informacje o okresie zawieszenia działalności oraz określić liczbę wypisów z licencji odpowiadającą liczbie pojazdów samochodowych, które przez ten czas nie będą w użyciu. Urząd będzie zobowiązany do zwrócenia wypisów w terminie siedmiu dni przed upływem zakończenie okresu zawieszenia wykonywania transportu drogowego.

Projekt nowelizacji ma także ułatwić zatrudnianie kierowców - kwalifikacja wstępna wynosząca dziś 280 godzin kursu, będzie wymagana tylko od młodych kierowców, którzy nie ukończyli 21 lat. Doświadczeni kierowcy będą mogli odbyć kwalifikację wstępną skróconą o połowę. W przypadku kierowców autobusów próg wiekowy zezwalający na odbycie przyspieszonej kwalifikacji wstępnej wyniesie 23 lata.

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Tesla Model S P100D - najszybsze auto, które możesz kupić
Amerykańska Tesla przedstawia Model S z oznaczeniem P100D to obecnie najszybsze auto produkowane seryjnie, które można kupić. P100D przyspiesza do 100 km/h szybciej niż np. Lamborghini Centenario.