mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przez alkohol podrożeją paliwa?

Przez alkohol podrożeją paliwa?

A dokładniej przez jego brak na stacjach paliwowych. Jeśli politykom udałoby się wprowadzić taki dość kontrowersyjny przepis o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, wówczas detaliczne ceny paliw mogą ostro pójść do góry.

Przez alkohol podrożeją paliwa?
Dzisiaj marża na paliwa na polskich stacjach jest na tyle nieduża, że ceny benzyny w Polsce są najniższe w całej Unii Europejskiej. Jeśli jednak właściciele stacji przestaną zarabiać np. na alkoholu, to powstałe w ten sposób straty, bądź niższe zyski będą rekompensować sobie właśnie wyższymi marżami na paliwa.

Parlamentarzyści zajmowali się pomysłem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych przed rokiem i przed dwoma laty. Wówczas nie było większości, gotowej, by poprzeć kontrowersyjne przepisy. Nie oznacza to całkowitego zaniechania prac nad projektem, co niepokoi przedstawicieli branży paliwowej.

– Stacje benzynowe w Polsce nie zarabiają na sprzedaży paliw, ale na sprzedaży innych towarów, m.in. alkoholu właśnie, wyrobów tytoniowych, przekąsek, napojów chłodzących, hamburgerów czy hot-dogów – mówi Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Na paliwie, przynajmniej dzisiaj zarobić się nie da. Widać to na przykładzie sieci samoobsługowych stacji benzynowych Neste. Fiński koncern, po kilku latach obecności na polskim rynku zdecydował się go opuścić, o czym zdecydowały względy ekonomiczne. Różnice między hurtowymi a detalicznymi cenami benzyny są bowiem u nas niewielkie, wahają się w granicach 2-3 proc., a ceny paliw w Polsce od lat są najniższe w całej Unii Europejskiej.

– W pierwszym półroczu 2013 roku średnie ceny benzyny i ceny oleju napędowego były zdecydowanie niższe niż w roku 2012 – zaznacza Wieciech.

Przed rokiem cena litra oleju napędowego była wyższa o 1/5. Benzyna bezołowiowa była droższa o 22 proc. Jeśli kontrowersyjne przepisy weszłyby w życie, właściciele stacji nie mieliby wyjścia i podnieśliby marże na paliwa. Straciliby na tym posiadacze pojazdów. O społecznych zyskach, zdaniem przedstawicieli branży paliwowej mowy być nie może.

– W całej masie sprzedaży alkoholu, zaledwie 4 proc. sprzedawane jest na stacjach paliw, a zatem zakaz sprzedaży alkoholu nie będzie miał większego wpływu na ogólną ilość sprzedawanego alkoholu – uważa prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. – Ograniczenie liczby punktów sprzedaży skutkuje też często tym, że mamy nielegalny obrót alkoholem.

Leszek Wieciech dodaje, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych odbywa się według ściśle określonych zasad i pozostaje pod pełną kontrolą. Większość punktów kasowych na stacjach benzynowych poddanych jest ciągłemu monitoringowi. Ryzyko sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej bądź nieletniej jest tutaj zdecydowanie niższe niż w innych sklepach. Szef naftowej organizacji dodaje, że nie ma też jakichkolwiek badań czy opracowań, które wskazywałyby na zależność pomiędzy liczbą pijanych kierowców a dostępnością alkoholu na stacjach paliw.

Alkohol na stacjach paliw nie jest kupowany przez kierowców po to, żeby wypić, tylko tak jak w każdym innym sklepie na wynos – dodaje Wieciech.

Podobne wiadomości:

Benzyna będzie drożeć

Benzyna będzie drożeć

Aktualności 2016-04-04

Neste znika z Polski, w ich miejscu otworzą...

auto motor i sport 0000-00-00

106 tanich, samoobsługowych stacji Neste zniknie z polskich ulic - w ich miejscu otworzą się nowe pod skrzydłami mocnego gracza na rynku.

Komentuj:

ediwar 2013-09-09

Z tego co wiem to stacje mają sporą kasę ze sprzedaży alkoholu. Wprowadzenie zakazu zapewne spowodowałoby wzrost cen paliwa na stacjach.

~Jacek 2013-08-21

Bardzo dobry pomysł w Niemczech tak jest i jest dobrze

~alkoholik od urodzenia 2013-08-21

pomysł z zakazem sprzedaży alko na stacjach benzynowych to już byłaby głupota do kwadrau

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.