mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przez cały rok na światłach!

Przez cały rok na światłach!

Zbliża się wielkimi krokami obowiązkowa jazda na światłach mijania przez cały rok w naszym kraju. Dziś (16 lutego) Sejm przyjął poprawkę do ustawy O ruchu drogowym, która zakłada wprowadzenie właśnie takiego obowiązku.

Przez cały rok na światłach!
Za przyjęciem poprawki głosowało 279 posłów (PO, Samoobrona, większość z SLD, PSL oraz LPR), 137 (głównie PiS) było przeciw, wstrzymało się 5. Do tej pory kierowcy w Polsce mieli obowiązek jazdy z włączonymi światłami od 1 października do ostatniego dnia lutego, a także w warunkach pogorszonej widoczności (np. deszcz czy mgła). W ostatnich miesiącach podobny obowiązek jazdy na światłach przez cały rok wprowadzili Czesi i Słowacy, a Komisja Europejska rozważa wprowadzenie go we wszystkich krajach Unii.
 
"Szanse na to, by poprawki do ustawy weszły w życie przed końcem lutego, a więc, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać płynnie, są niestety tylko minimalne" - powiedział nam Tomasz Wajda, z Koalicji na rzecz jazdy na światach przez cały rok zrzeszającej obecnie już ponad 40 różnych instytucji.
 
Obecnie poprawka trafi pod obrady Senatu, a następnie wróci do Sejmu. O ile zostanie przyjęta, wówczas minister transportu będzie musiał wydać nowe rozporządzenie, które doprecyzuje nowe przepisy. Jak widać, droga legislacyjna potrwa jeszcze jakiś. Zdaniem Tomasza Wajda, o ile nie pojawią się już żadne nieprzewidziane przeciwności, obowiązek jazdy na światłach przez cały rok zacznie obowiązywać wiosną, najpóźniej latem tego roku.
 
W 2006r. na polskich drogach zginęły 5.103 osoby, a 57.930 zostały ranne. Ponad 50% wypadków ma miejsce w okresie od marca do września, czyli w czasie dobrej widoczności, kiedy nie ma obowiązku jazdy na światłach w ciągu dnia. Według szacunków ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego, rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł w dzień także na miesiące wiosenno-letnie zimniejszy liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20%.
 
W Polsce obowiązek używania świateł w ciągu dnia od 1 października do 1 marca wprowadzono w 1991 r. W 1997 r. skrócono czas obowiązywania tego przepisu do ostatniego dnia lutego. Na terenie Unii Europejskiej na światłach przez cały rok jeździ się natomiast w Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Austrii, Szwecji, Słowenii, w Czechach i na Słowacji. Na niektórych drogach z włączonymi światłami w dzień przez cały rok trzeba jeździć także we Włoszech, na Węgrzech i Portugalii. Na Litwie, Słowacji i w Polsce jest to obowiązkowe w okresie jesienno-zimowym.
 
UE: Na światłach przez cały rok z nowym prawem jazdy (2006-12-15)

 
 
 

Komentuj:

~Tomek 2007-02-25

Bardzo dobry przepis!! PS Nie jestem zwolennikiem PISu :)

~zmęczony 2007-02-25

Jestem zmęczony głupim gadaniem tych którzy twierdzą że światłą nie mają wpływu na zużycie paliwa, sprawdziłem i wyszło mi ponad 0,5 l na 100 km. W skali roku przeciętnie przejeżdża się ok 15000 km, koszt przejechania zwiększa się o ok 300 zł. Dla mnie jest to dużo, trzeba doliczyć jeszcze koszt żarówek i ich wymiany, jak wspomniał JACK samemu nie da się tego zrobić. Czekam na partię która zlikwiduje te wszystkie idiotyczne pomysły niedorobionych parlamentarzystów i ministrów którzy nie mając nic ciekawego do zaproponowania zaczynają zmieniać coś czego się nie powinno ruszać ( 60 km/h w mieście, strzałka itp) i na tą partię zagłosuję bo te które wymyśliły te przypisy mogą zobaczyć tylko mój palec. Proponuję PO i innym ociemniały partiom żeby wprowadziły obowiązek jeżdżenia z włączonymi klaksonami, żeby nikt z tych partii nie miał wątpliwości że nadjeżdża samochód. Pozdrawiam wszystkich rozsądnych i myślących.

~MrGL 2007-02-23

Śmiać mi się chce z ciemnoty, która krytykuje takie rozwiązanie. Bo paliwa więcej auto spali (o 0,001 litra/100km) lub żarówki drogie. PO PROSTU ŻENADA. Jak Cię stać na auto to powinno Cię być stać na przeglądy, opony zimowe, żarówki, paliwo i ubezpieczenia. Jak Cię nie stać to jest PKP, PKS, metro, MPK i autostop. Sorry - jazda autem to nie zabawa. To straszna odpowiedzialność i to nie tylko za swój zakichany tyłek ale i za innych, za ich rodziny, dzieci. A problem pijaków za kierownicą.... na to nie ma komentarza. Może kara śmierci by się tu przydała. Bo jakby mi pijany zabił córkę czy żonę to ja bym go po prostu zabił.

~Mescomp 2007-02-23

Quest - dobrze mówisz!! Niestety ten przepis nie poprawi bezpieczeństwa na drogach...za to korupcję zwiększy bo 100zł to dużo za taką bzdurę... Wam Polakom jedynie prohibicja może zmniejszyć wypadkowość :(

~andy 2007-02-22

nie jestem sympatykiem PIS ale tutaj ich poperam! Światła przez cały rok to pomysł poroniony. Popieram kolegę który sygnalizował problem wymiany żarówki - zarówka 30 zł, ale wymiana w ASO może kosztować więcej. Nie widzę sensu jazdy na światłach, a zwraszcza "stania na światłach" np. godzine w korku przejeżdzając w tym czasie 500 m w pewnym słońcu! Policjanci na pewno się cieszą - jeszcze jedna okazja do korupcji, gdyż 100 zł mandat to przesada, a przecież nie trudno o właczeniu świateł zapomnieć, niestety na wyrozumiałość nie ma co liczyć. jeśli brniemy w tę paranoję to, może w tym wypadku zmniejszy mandat do jakiejś symbolicznej kwoty - w końcu wykroczenie nie jest zbyt poważne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.