mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przybywa inwestycji z Japonii

Przybywa inwestycji z Japonii

Według danych zebranych przez JETRO (Japońską Organizację Handlu Zagranicznego), uwzględniając oddziały lokalne oraz przedstawicielstwa, ilość firm z kapitałem japońskim w Polsce przekroczyła liczbę 110 (stan z maja 2005 r.), z czego 36 firm (uwzględniając zakłady, które jeszcze nie rozpoczęły produkcji) pochodzi z branży wytwórczej.

Przybywa inwestycji z Japonii

Napływ inwestycji firm produkcyjnych jest wyraźnie zauważalny od roku 2002. Firmy lokują swoje zakłady głownie w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Jeśli chodzi o rodzaj inwestycji, dominuje głównie produkcja części samochodowych oraz części do łożysk. Dotychczas zainwestowały m.in. takie firmy jak Bridgestone, Toyota, Daicel, Sanden, TRI, NGK, TRI, Yagi.

Cechą charakterystyczną zaangażowania japońskiego kapitału w Polsce jest duża ilość inwestycji typu greenfield, czyli fabryk budowanych od podstaw. Jest to najbardziej pożądany rodzaj inwestycji zagranicznych, ponieważ tworzą one miejsca pracy nie tylko w fabryce, ale i przy jej budowie. Tak więc japońskie firmy poprzez inwestycje greenfield znacząco przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia w danym regionie.

Dodatkowo, japońskie firmy lokują swoje zakłady w Polsce z nastawieniem na eksport do Europy Zachodniej, tym samym przyczyniając się do wzrostu polskiego eksportu.

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit
Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit
Niemiecki producent opublikował kolejne grafiki ukazujące kolejne wcielenie popularnego modelu Jetta. samochód zadebiutuje na salonie motoryzacyjnym w Detroit.