mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przybywa inwestycji z Japonii

Przybywa inwestycji z Japonii

Według danych zebranych przez JETRO (Japońską Organizację Handlu Zagranicznego), uwzględniając oddziały lokalne oraz przedstawicielstwa, ilość firm z kapitałem japońskim w Polsce przekroczyła liczbę 110 (stan z maja 2005 r.), z czego 36 firm (uwzględniając zakłady, które jeszcze nie rozpoczęły produkcji) pochodzi z branży wytwórczej.

Przybywa inwestycji z Japonii

Napływ inwestycji firm produkcyjnych jest wyraźnie zauważalny od roku 2002. Firmy lokują swoje zakłady głownie w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Jeśli chodzi o rodzaj inwestycji, dominuje głównie produkcja części samochodowych oraz części do łożysk. Dotychczas zainwestowały m.in. takie firmy jak Bridgestone, Toyota, Daicel, Sanden, TRI, NGK, TRI, Yagi.

Cechą charakterystyczną zaangażowania japońskiego kapitału w Polsce jest duża ilość inwestycji typu greenfield, czyli fabryk budowanych od podstaw. Jest to najbardziej pożądany rodzaj inwestycji zagranicznych, ponieważ tworzą one miejsca pracy nie tylko w fabryce, ale i przy jej budowie. Tak więc japońskie firmy poprzez inwestycje greenfield znacząco przyczyniają się do wzrostu zatrudnienia w danym regionie.

Dodatkowo, japońskie firmy lokują swoje zakłady w Polsce z nastawieniem na eksport do Europy Zachodniej, tym samym przyczyniając się do wzrostu polskiego eksportu.

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.