mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Przygotuj się na długi weekend

Przygotuj się na długi weekend

Jak co roku tysiące kierowców wyruszą w podróż z okazji dnia Wszystkich Świętych. Na drodze spodziewać się można wielu utrudnień – zmian organizacji ruchu, korków czy niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poważnym zagrożeniem są nietrzeźwi kierowcy.

Przygotuj się na długi weekend
W ubiegłym roku między 29 października a 1 listopada polska policja zatrzymała 1 880 takich osób. W tym czasie w kraju doszło łącznie do 407 wypadków, w których śmierć poniosło 39 osób, a 532 zostały ranne. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault apelują o rozwagę i spokojną jazdę.

Wcześniejsze dokładne zaplanowanie listopadowego wyjazdu ograniczy stres i pośpiech, który zwykle oznacza nadmierną prędkość i brawurę. W tym roku jest to tym łatwiejsze, że przed dniem Wszystkich Świętych wypada weekend i wielu kierowców może wcześniej wyruszyć w podróż – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Duże niebezpieczeństwo niezmiennie stwarzają nietrzeźwi kierowcy. W ubiegłym roku w dniach
29 października – 1 listopada zatrzymano ich aż 1.880. Kierowcy często zapominają, że skutki spożycia alkoholu odczuwane są przez wiele godzin, nawet gdy we krwi nie ma już po nim śladu. Jeśli planujemy prowadzenie pojazdu, nie powinniśmy sięgać po alkohol od kilkunastu godzin do doby wcześniej – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Apelujemy też do pasażerów, aby reagowali w sytuacji, gdy kierowca chce prowadzić będąc pod wpływem alkoholu. Nie wolno do tego dopuścić – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Pogarszające się warunki atmosferyczne oraz wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że jazda staje się utrudniona. Weźmy pod uwagę fakt, że nie tylko korki, ale także pogoda może wpłynąć na wydłużenie się czasu jazdy. Warto o tym pamiętać, jeśli do celu musimy dotrzeć o określonej godzinie – podpowiadają trenerzy Szkoły jazdy Renault.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, o czym powinni pamiętać kierowcy wyjeżdżający w podróż:

•    Zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł.
•    W czasie jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę.
•    Po spożyciu alkoholu odczekaj od kilkunastu godzin do doby zanim siądziesz za kierownicą.
•    Unikaj powrotu w ostatniej chwili.
•    W przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami
•    Zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej

Podobne wiadomości:

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Aktualności 2015-07-28

Jedziesz za granicę - uważaj na to!

Jedziesz za granicę - uważaj na to!

Aktualności 2015-07-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.