mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Punto Natural Power dla Goteborga

Punto Natural Power dla Goteborga

Do Urzędu Miejskiego w Goteborgu dostarczonych zostało 20 Fiatów Punto Natural Power. To pierwsza transza z 200 pojazdów o podwójnym zasilaniu (benzynowym i gazowym), zamówionych przez szwedzkiego importera Fiata Auto -Italienska Bil.

Punto Natural Power dla Goteborga

Dostosowane do surowych północnych warunków klimatycznych pojazdy z zasilaniem gazowym wyposażone zostały w silnik 1,2 o mocy 52 KM przy 5000 obr/min i momentem obrotowym 88 Nm przy 3000 obr/min (60 KM i 102 Nm przy zasilaniu benzynowym). Poza tym Punto Natural Power może pochwalić się niskim zużyciem paliwa i przede wszystkim bardzo niskim poziomem emisji substancji szkodliwych do atmosfery przy równoczesnym zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa funkcjonowania. Oznacza to, że klient może poruszać się tym pojazdem po każdym obszarze miejskim, w którym obowiązują ograniczenia w ruchu kołowym (związane np. z nadmierną emisją spalin); może także parkować na parkingach zamkniętych.

Przy zasilaniu gazowym samochód spala 5,5 kg/100 km (w cyklu miejskim) 3,7 kg/100 km (w pozamiejskim) i 4,3 kg/100 km (w cyklu mieszanym); zaś przy zasilaniu benzynowym (bak 47 litrowy) zużywa odpowiednio 8,0 l/100 km, 5,3 l/100 km i 6,3 l/100 km. Dwie butle gazowe umieszczone w bagażniku o pojemności 60,6 litra mogą pomieścić 11 kg metanu i umożliwiają przejechanie 260 (w cyklu miejskim). Także osiągi utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Punto Natural Power rozwija prędkość maksymalną 151 km/h przy zasilaniu benzynowym (145 km/h przy gazowym), zaś przyspiesza od 0 do 100 km/h w 19 sekund (z metanem) i w 17 sekund (z benzyną).

Postawienie na "ekologiczną flotę samochodową" w służbach administracji państwowej Szwecji wynika z nowej ustawy o ochronie środowiska, której celem jest zastąpienie do końca 2008 roku 90% tradycyjnych pojazdów samochodami o niskiej szkodliwości. Zaangażowanie rządu szwedzkiego doprowadziło do powstania 53 stacji paliwowych z gazem, zwłaszcza na południu kraju, najbardziej uprzemysłowionej części Szwecji, którą zamieszkuje 90% ludności (17 stacji znajduje się w obszarze Goteborgu).

Podczas uroczystości przekazania floty w Goteborgu udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, menedżerowie Fiata Auto - Fernando Duarte (Manager Obszaru Skandynawskiego), Bengt Appelqvist (Dyrektor Generalny Italienska Bil- Importare Fiat Auto) i  Per Steensen (Brand Manager Fiat Szwecja).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!