mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > RPO i parlamentarzyści za jazdą na światłach

RPO i parlamentarzyści za jazdą na światłach

Nieuchronnie, wydaje się, zbliża się moment, w którym wprowadzony zostanie obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok. Ostatnio pomysł ten poparł Rzecznik Praw Obywatelskich oraz grupa polskich parlamentarzystów.

RPO i parlamentarzyści za jazdą na światłach

Koalicja na rzecz jazdy na światłach przez cały dzień skupia coraz więcej osób oraz różnych instytucji, organizacji i firm. Co ważne, popierająca ten pomysł grupa posłów pochodzi z różnych stron sceny politycznej, co może oznaczać, że jeśli propozycja ta będzie przedmiotem obrad Sejmu, to może liczyć na szybki proces legislacyjny i wyjątkową jednomyślność.

Według raportu opublikowanego przez Europejską Komisję ds. Energii i Transportu w 2003 r. ("Daytime Running Lights, Final Report" TNO Human Factor), stosowanie świateł w dzień:
- zmniejsza liczbę wypadków w dzień z udziałem co najmniej dwóch uczestników (wypadki podwójne) o 5-15%;
- zmniejsza liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%;
- zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 o 0,5 - 1,5% (dla porównania klimatyzacja pobiera moc nawet kilku kW, co oznacza ponad 10% większe zużycie paliwa; nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%);
- zwiększa dwukrotnie konieczność wymiany żarówek, co powoduje wzrost wydatków o 6 ? na rok na samochód.

Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł w dzień także na miesiące od marca do września powinno zmniejszyć liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20%. To pozwoliłoby uratować ponad 300 osób.

W Polsce obowiązek używania świateł w ciągu dnia od 1 października do 1 marca wprowadzono w 1991 r. W 1997 r. skrócono czas obowiązywania tego przepisu do ostatniego dnia lutego. Na terenie Unii Europejskiej na światłach przez cały rok jeździ się natomiast  w Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Austrii, Szwecji, Słowenii i w Czechach. Na niektórych drogach z włączonymi światłami w dzień przez cały rok trzeba jeździć także we Włoszech, na Węgrzech i Portugalii. Na Litwie, Słowacji i w Polsce jest to obowiązkowe w okresie jesienno-zimowym.

O bliższym lub nieco dalszym wejściu w życie tego obowiązku mogą świadczyć działania Komisji Europejskiej. Do konsultacji społecznych trafił dokument "Ratowanie istnień ludzkich dzięki włączaniu świateł dziennych". Do 17 listopada rządy wszystkich państw członkowskich mają się wypowiedzieć w tej kwestii i na tej podstawie zostaną przygotowane dalsze działania.

Czytaj także:
Będzie nakaz jazdy na światłach w UE? (2006-08-08)

Komentuj:

~mobilny 2006-10-05

jeżeli RPO i parlamentarzści tak bardzo chcą dorównać pozostałym krajom UE to proszę bardzo. Ale najpierw niech zrównają pensje to zastanowimy się nad resztą;światłami też.

~tadeusz 2006-09-29

to, że motocykle to rozumiem, karetki pogotowia.... też ale potrzebne są zupełnie inne działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, z innych danych wynika, że efekt włączonych świateł jest krótkotrwały i po kilku miesiącach gdy wszyscy już się oswoją z sytuacją nastąpi ponowny wzrost wypadków działania poselskie w tym przypadku są pod publiczkę bo można wreszcie się czymś wykazać. Dlaczego brak zdecydowanych kroków w celu likwidacji pijactwa wśród kierowców - bo na tym aż tak politykom nie zależy. Oczywiście uznajemy się za idealnych kierowców pomimo tego, że znajomość kodeksu drogowego oraz wszelkich zjawisk związanych z prowadzeniem samochodu jest żałosna, a co z badaniami lekarskimi dla kierowców - czy ich kondycja nie ma wpływu na bezpieczeństwo i tak dalej.... Sprawami bezpieczeństwa w ruchu drogowym zajmuję się zawodowo od wielu lat i aż przykro patrzeć że tak gloryfikuje się znaczenie świateł wobec powszechnej ignorancji i głupoty.

~zygmunt 2006-09-29

Niech lepiej przestaną jeździć po pijaku, bo tym robią większą szkodę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.