mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > RX-8 Hydrogen RE na drogach

RX-8 Hydrogen RE na drogach

Mazda RX-8 Hydrogen RE, która dysponuje wodorowo-benzynowym napędem, została dopuszczona do ruchu w Japonii. Pierwsze dwa egzemplarze trafią do klientów pod koniec marca.

RX-8 Hydrogen RE na drogach

Auta te zostaną wyleasingowane dwóm japońskim firmom z branży energetycznej. Pod koniec roku kolejnych dziesięć zostanie przekazanych w użytkowanie, mi.n. prefekturze Hiroshima oraz innym lokalnym samorządom.

Miesięczny koszt wzięcia w leasing jednego modelu wodorowego RX-8 wynosi 420.000 jenów (ok. 3,5 tys. USD). To i tak o prawie połowę mniej niż w przypadku wodorowych modeli marek Toyota czy Honda. Mazda RX-8 Hydrogen RE, która pozwala kierowcy na wybór pomiędzy zasilaniem benzynowym a wodorowym, ma zasięg ok. 650 km.

Historia samochodów marki Mazda napędzanych paliwem wodorowym sięga 1991 roku, kiedy to pojawił się pierwszy taki model - HR-X. Już po dwóch latach pojawił się jego następca - HR-X2, na podstawie którego powstała testowa wersja MX-5 z tego typu napędem. W 1997 r. pojawił się model Demio (Mazda2) FC-EV, a w 2001 Premacy FC-EV. Wodorowa Mazda RX-8 pierwsze testy odbywała już w 2003, jednak od 2004 r. dysponuje mieszanym napędem wodorowo-benzynowym.

Czytaj także:
Rekordowa Mazda RX-8 (2005-10-05)


Podobne wiadomości:

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Premiery 2016-11-16

Mazda MX-5 - szalona wersja na SEMA

Mazda MX-5 - szalona wersja na SEMA

Aktualności 2016-11-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport