mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Akropolu: 22 dublet Citroena

Rajd Akropolu: 22 dublet Citroena

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia odnieśli swoje piąte zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata, wygrywając Rajd Grecji po zaciętym pojedynku z kolegami z zespołu – załogą Sebastien Loeb / Daniel Elena. W ten sposób Citroen zaliczył swój 22 dublet w historii startów tej marki w WRC i staje się pod tym względem rekordzistą.

Rajd Akropolu: 22 dublet Citroena
Po dwóch długich etapach rozegranych w piątek i w sobotę, trzeci dzień Rajdu Akropolu był w zasadzie sprintem do mety: jego 5 odcinków specjalnych liczyło w sumie tylko 65 km jazdy na czas. Choć to niewiele, dwa przejazdy odcinka Aghii Theodori wymagały od uczestników dużej dozy rozwagi i pokory. Sébastien Loeb, lider klasyfikacji generalnej, mający po drugim etapie tylko 2,2 s. przewagi i zmagający się z problemem odkurzania trasy, wiedział, że walka o zwycięstwo będzie bardzo trudna. Rzeczywiście, już po pierwszym przejeździe oesu Aghii Theodori (OS14), siedmiokrotny Mistrz Świata spadł na drugie miejsce, wyprzedzony o dwie dziesiąte sekundy przez Sebastiena Ogiera. Loeb zrewanżował się na odcinku New Pissia 1, odzyskując prowadzenie o… 0,1 s!

Na odcinku Aghii Theodori 2 Sébastien Loeb pojechał perfekcyjnie – tak określił to sam i tak było w rzeczywistości. Jednak tym razem odkurzanie trasy wyraźnie pogarszało jego sytuację, wskutek czego Sebastien Ogier ponownie wysunął się na czoło, zyskując przewagę 6,2 s. Nowy lider potwierdził swoją skuteczność na odcinku specjalnym New Pissia 2, po którym jego przewaga nad Loebem wzrosła do ponad 10 s. Odcinek dodatkowo punktowany czyli Power Stage, liczący tylko 4 km, nie przyniósł już zmian w klasyfikacji czołówki rajdu, ale walka do końca pozostała niezmiernie wyrównana. Ogier i Loeb praktycznie zremisowali, osiągając metę z czasem równym co do jednej setnej sekundy, ale precyzyjny pomiar pokazał, że lepszy czas zaliczył młodszy z kierowców. Różnica między nim a Loebem wyniosła dziewięć tysięcznych sekundy! W ten sposób kierowcy Citroena zdobyli na Super Stage, odpowiednio, 3 i 2 dodatkowe punkty.

Sebastien Ogier, po raz trzeci zwycięzca rajdu w bieżącym sezonie, szczęśliwy komentował swój sukces: „To wspaniały wynik! Wzbogacam swój dorobek o 28 pkt., a moja sytuacja w tabeli bardzo się poprawia. Pragnę serdecznie podziękować mojemu zespołowi za dwie rzeczy. Po pierwsze, nie byłem kierowcą numer dwa. Ja i Loeb otrzymaliśmy równe, identyczne szanse na zwycięstwo. Jestem dumny, że odwdzięczyłem się za to zaufanie ze strony zespołu, wygrywając rajd. Po drugie, trzeba podkreślić niezawodność Citroënów DS3 WRC – w trakcie trzech dni niezwykle intensywnej walki w trudnym terenie nie miały miejsca żadne defekty”.

Sebastien Loeb, pomimo irytacji wynikającej z konieczności odkurzania trasy przez wszystkie trzy etapy rajdu, uznał bilans całego weekendu za pozytywny: „Przed startem absolutnie nie nastawiałem się na wygranie Akropolu. Później, na trasie dawałem z siebie wszystko, ale okoliczności układały się tak, że nie byłem w stanie walczyć na równych warunkach. Myślę, że byłem najszybszy, tylko pozycja startowa nie pozwoliła potwierdzić tego wynikiem czasowym. 20 punktów, jakie zdobywam, nieco zwiększa moją przewagę w tabeli nad Mikko Hirvonenem”.

Trzecie miejsce na mecie zajął Mikko Hirvonen. Reprezentant fabrycznego zespołu Forda stracił do lidera tylko 13,4 s. Mimo zwycięstwa Ogiera, Fin zdołał utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 129 punktów. Hirvonen ma jednak już tylko 5 punktów przewagi nad zwycięzcą Rajdu Grecji. Kolejne miejsca zajęli: Petter Solberg, Henning Solberg, Matthew Wilson, Kimi Raikkonen, Juho Hanninen (najszybszy w klasie SWRC), Jari-Matti Latvala i Daniel Kuipers.

Podobne wiadomości:

Skoda wspiera rajdowe talenty

Skoda wspiera rajdowe talenty

Aktualności 2017-09-22

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.