mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar 2008

Rajd Dakar 2008

Wczoraj, jednocześnie w dwóch miastach patronackich, w Paryżu i Lizbonie organizatorzy pustynnego Rajdu Dakar zaprezentowali trasę przyszłorocznej edycji tej imprezy. W ciągu 15 dni (05.01-20.01.08) zawodnicy pokonają 9273 kilometrów. To o blisko 1500 km więcej niż w roku 2007, a także 1000 km więcej niż w 2006.

Rajd Dakar 2008
Większość odcinków specjalnych zawodnicy przejadą w arcy-trudnych warunkach w Maroku, Mauretanii i Senegalu. Jedynie dwie początkowe próby zostaną rozegrane w Europie. Cała trasa liczt 9273 km, z czego 5736 km stanowią próby sportowe. Najdłuższy, siódmyy etap nadchodzącej edycji Rajdu Dakar wynosi 829 km (w tym 619 km odcinka specjalnego) i wiedzie przez Mauretanię z miejscowości Smara do Ataru.

Na liście zgłoszeń 31. Rajdu Dakar widnieje aż 580 pojazdów. Na czele znalazł się tegoroczny zwycięzca i rekordzista imprezy, Francuz Stephane Peterhansel, który tradycyjnie wystartuje za kierownicą Mitsubishi. Peterhansel startował w Dakarze zarówno motocyklem i samochodem. Za kierownicą tego pierwszego wygrał pustynny klasyk cześć razy, zaś jadąc samochodem trzykrotnie zajmował najwyższe miejsce na podium. Wśród potencjalnych tryumfatorów wymienia się ponownie znane grono kierowców: Francuzi Luc Alphand (zwycięzca w 2006 roku) i Jean-Louis Schlesser, Hiszpan Carlos Sainz, Japończyk Hiroshi Masuoka.

Wśród załóg startujących samochodami znalazła się także pokaźna grupa polskich zawodników. Czterema terenówkami pojadą Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara), Łukasz Komornicki i Rafał Marton (Buggy SMG), Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz Robert i Ernest Góreccy (oba duety pojadą w Land Rover'ach). Mały akcent także w klasyfikacji samochodów ciężarowych. MAN-em pokieruje trzyoosobowy skład: Grzegorz Baran, Andrzej Grigorjew i jedyna kobieta w całej dakarowej ekipie z Polski, Klaudia Podkalicka.

Mocna reprezentacja z naszego kraju także wśród motocyklistów. Jacek Czachor, Marek Dąbrowski, Jakub Przygoński i Krzysztof Jarmuż dosiądą motyckle marki KTM.

Start Rajdu Dakar 2008 nastąpi 5. stycznia w Lizbonie. Jednocześnie przy okazji konferencji prasowych potwierdzono, że rajdowa ekspedycja w 2009 roku również wyruszy z portugalskiej stolicy.

Podobne wiadomości:

Będzie grzeczny

Będzie grzeczny

Aktualności 2008-01-02

Dakar 2008 nie wystartuje!

Dakar 2008 nie wystartuje!

Aktualności 2008-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross