mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar 2008

Rajd Dakar 2008

Wczoraj, jednocześnie w dwóch miastach patronackich, w Paryżu i Lizbonie organizatorzy pustynnego Rajdu Dakar zaprezentowali trasę przyszłorocznej edycji tej imprezy. W ciągu 15 dni (05.01-20.01.08) zawodnicy pokonają 9273 kilometrów. To o blisko 1500 km więcej niż w roku 2007, a także 1000 km więcej niż w 2006.

Rajd Dakar 2008
Większość odcinków specjalnych zawodnicy przejadą w arcy-trudnych warunkach w Maroku, Mauretanii i Senegalu. Jedynie dwie początkowe próby zostaną rozegrane w Europie. Cała trasa liczt 9273 km, z czego 5736 km stanowią próby sportowe. Najdłuższy, siódmyy etap nadchodzącej edycji Rajdu Dakar wynosi 829 km (w tym 619 km odcinka specjalnego) i wiedzie przez Mauretanię z miejscowości Smara do Ataru.

Na liście zgłoszeń 31. Rajdu Dakar widnieje aż 580 pojazdów. Na czele znalazł się tegoroczny zwycięzca i rekordzista imprezy, Francuz Stephane Peterhansel, który tradycyjnie wystartuje za kierownicą Mitsubishi. Peterhansel startował w Dakarze zarówno motocyklem i samochodem. Za kierownicą tego pierwszego wygrał pustynny klasyk cześć razy, zaś jadąc samochodem trzykrotnie zajmował najwyższe miejsce na podium. Wśród potencjalnych tryumfatorów wymienia się ponownie znane grono kierowców: Francuzi Luc Alphand (zwycięzca w 2006 roku) i Jean-Louis Schlesser, Hiszpan Carlos Sainz, Japończyk Hiroshi Masuoka.

Wśród załóg startujących samochodami znalazła się także pokaźna grupa polskich zawodników. Czterema terenówkami pojadą Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara), Łukasz Komornicki i Rafał Marton (Buggy SMG), Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz Robert i Ernest Góreccy (oba duety pojadą w Land Rover'ach). Mały akcent także w klasyfikacji samochodów ciężarowych. MAN-em pokieruje trzyoosobowy skład: Grzegorz Baran, Andrzej Grigorjew i jedyna kobieta w całej dakarowej ekipie z Polski, Klaudia Podkalicka.

Mocna reprezentacja z naszego kraju także wśród motocyklistów. Jacek Czachor, Marek Dąbrowski, Jakub Przygoński i Krzysztof Jarmuż dosiądą motyckle marki KTM.

Start Rajdu Dakar 2008 nastąpi 5. stycznia w Lizbonie. Jednocześnie przy okazji konferencji prasowych potwierdzono, że rajdowa ekspedycja w 2009 roku również wyruszy z portugalskiej stolicy.

Podobne wiadomości:

Dakar 2006: Zmiana lidera

Dakar 2006: Zmiana lidera

Aktualności 2006-01-06

Będzie grzeczny

Będzie grzeczny

Aktualności 2008-01-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.