mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Al-Attiyah bliżej Sainza

Rajd Dakar: Al-Attiyah bliżej Sainza

Po siódmym odcinku specjalnym, na czele stawki Rajdu Dakar, niezmiennie pozostaje załoga Race Touarega 3 - Carlos Sainz i Lucas Cruz. Jednak po wczorajszym zwycięstwie Nasser Al-Attiyah i Timo Gottschalk (Q/D) zmniejszyli stratę do prowadzących Hiszpanów w klasyfikacji generalnej do 1 minuty i 22 sekund.

Rajd Dakar: Al-Attiyah bliżej Sainza
Walcząc o zwycięstwo na dzisiejszym odcinku, oba Race Touaregi 3 zwiększyły przewagę nad goniącym ich Stéphane Peterhanselem w BMW X3 CC zespołu X-raid. Francuzowi brakuje do Sainza już 21 minut 11 sekund. Rumieńców nabrała zatem walka o pierwsze miejsce w generalce. Al-Attiyah zmniejszył przewagę Sainza i nie ukrywa, że w kolejnych etapach nadal będzie atakował Hiszpana."Codziennie zmniejszać o trochę stratę – dokładnie tak sobie to wyobrażaliśmy. Dzisiaj mieliśmy tę przewagę, że mogliśmy jechać za Carlosem Sainzem. Było to korzystne do momentu, gdy go dogoniliśmy. Potem jednak musieliśmy jechać w kurzu, który się za nim unosił. Jutro czeka nas długi etap. Zobaczymy, co uda się tam zdziałać. W każdym bądź razie zrobię wszystko, aby znów zmniejszyć trochę naszą stratę” - powiedział po zakończonym etapie Nasser Al-Attiyah.

Na trasie z Arica do Antofagasta Al-Attiyah odniósł swoje drugie zwycięstwo etapowe w tegorocznym rajdzie. Volkswagen natomiast zanotował już szóste zwycięstwo na siedem rozegranych dotychczas etapów. Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz (ZA/D) minęli metę dzisiejszego odcinka z trzecim czasem, ze stratą 2 minut i 56 sekund. Mark Miller czwarty kierowca niemieckiego zespołu zabłądził na trasie, przez co stracił aż 39 minut i 11 sekund. Dzięki temu przewaga w klasyfikacji generalnej polskiego kierowcy, Krzysztofa Hołowczyca w BMW X3 CC jest teraz jeszcze większa i względnie komfortowa.

Krzysztof Hołowczyc etap przejechał bardzo czysto. Nie odbyło się jednak bez przygód. Na trasie OSu Hołowczyca atakował Orlando Terranova. Polski zawodnik najpierw ustąpił mu drogi, po czy dogonił Argentyńczyka na wydmach i jadąc w jego kurzu złapał kapcia.

"Mechanicy zmienili nam zawieszenie w dniu przerwy. Samochód znacznie lepiej się prowadził i mniej dobijał" - mówił na mecie Krzysztof Hołowczyc. "Na trasie minęliśmy Stephana, który zmieniał koło. Obliczyliśmy, że za około 30 kilometrów nas dogoni, doszliśmy do wniosku, że musimy ustąpić mu drogi, żeby nie jechał w naszym kurzu. On walczy o wszystko, a my mamy dość ustabilizowaną pozycję. Później na wydmach dogonił nas Terranova. Ustąpiliśmy mu drogi, po czym jechaliśmy w jego kurzu. W tym kurzu niestety uderzyliśmy w kamień i złapaliśmy kapcia. Wymieniliśmy koło i ruszyliśmy dalej. Za 500 metrów minęliśmy Terranovę, który wyrolował i wypadł z trasy. Miłą niespodziankę sprawił nam Mark Miller, który popełnił błąd nawigacyjny. Dzięki temu odskoczyliśmy mu w generalce o ponad 40 minut. Zdaję sobie jednak sprawę, że ta przewaga to wcale nie dużo podczas Dakaru" – komentował Hołowczyc.

W klasyfikacji łącznej Hołowczyc umocnił się na piątej pozycji. Do liderów rajdu polski kierowca traci blisko półtorej godziny. Do czwartego w generalce Giniela de Villiersa strata wynosi natomiast niespełna godzinę.

Wczorajszy odcinek specjalny przypominał swoim charakterem szósty etap, jednak samochody przejeżdżały trasę w odwrotnym kierunku. Zjazd serpentynami na metę etapu był miejscami tak wąski, że kierowcy musieli „brać niektóre zakręty na dwa razy”.

Po bardzo trudnym piątym i szóstym etapie wielu kierowców dotarło na biwak dopiero w sobotę, z jednodniowym opóźnieniem. Aby ułatwić im rozpoczęcie drugiego, trudnego tygodnia rajdu, organizatorzy skrócili siódmy odcinek specjalny z planowanych 611 do 273 kilometrów. Meta OS-u znajdowała się w pobliżu rzeki Rio Loa, Jest to jedyna rzeka, która wypływa z Andów i płynąc do morza nie wysycha całkowicie na pustyni Atacama.

Podobne wiadomości:

Polo, Mito, Kuga, X-trail, 207, Soul – KM to...

auto motor i sport 0000-00-00

Wyścig na moce silników trwa od początku motoryzacji i będzie trwał aż po jej kres. Ale czy większa moc zawsze gwarantuje lepsze wrażenia z jazdy? Sprawdzamy na przykładzie trzech par aut.

Powrót otwartego Golfa

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.