mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Koniec edycji 2012

Rajd Dakar: Koniec edycji 2012

Wczoraj zakończył się najtrudniejszy rajd jaki jest rozgrywany na naszym globie. Wśród kierowców zwyciężył Francuz Stephane Peterhansel. Do swoich 6 zwycięstw zdobytych za kierownicą motocykla dołożył czwartą wygraną startując w kategorii samochodów. Polacy nie zaliczą tego rajdu do udanych.

Rajd Dakar: Koniec edycji 2012
Największym pechowcem tegorocznej edycji spośród Polskich zawodników jest Krzysztof Hołowczyc. Olsztynianin wystartował w tym roku za kierownicą Mini All 4 Racing, takim samym jak ten, którym rajd wygrał Peterhansel. Gdy w tegorocznej edycji zabrakło zespołu Volkswagena to właśnie samochody Mini otrzymały etykietę najlepszych w stawce. Krzysztof Hołowczyc przez chwilę był liderem klasyfikacji generalnej i wygrał piaty etap. Zanosiło, się, że Polak co najmniej Rajd Dakar ukończy na podium. Stało się jednak inaczej. Dakar po raz kolejny udowodnił, że jest nieprzewidywalny i dla niektórych pechowy. Załoga Orlen Team musiała przestać marzyć o wygranej, gdy na jednym z ostatnich etapów awarii uległ układ wspomagania kierownicy. Potem Hołowczyc miał problemy na wydmach i jak sam stwierdził na mecie musi się jeszcze podszkolić w jeździe na wydmach.

W klasyfikacji generalnej Rajdu 38. miejsce zajął Adam Małysz, dla którego ten rajd był nauką. "To był naprawdę wymagający i ciężki rajd. Koledzy opowiadając mi o zmaganiach z poprzednimi rajdami nie przesadzili nawet odrobinę, przestrzegając mnie przez trudami Dakaru. Całe szczęście miałem w ciągu poprzedniego roku bardzo dobrego nauczyciela i pilota, który teraz siedział obok mnie. Bardzo ważne było, że w kluczowych momentach Rafał był w stanie mnie uspokoić, czasami trochę ograniczyć moje zapędy sportowe i co najważniejsze pokierować skutecznie w stronę mety. W tej konfiguracji bardzo chętnie pojadę, za rok, na kolejny Dakar," powiedział na mecie Adam Małysz.

Większego pecha od Krzysztofa Hołowczyc miał typowany również na faworyta Jakub Przygoński, który nawet nie wjechał na argentyńską część rajdu. Na jednym z początkowych etapów doszło do wybuchu silnika w KTMie Przygońskiego i było jasne, że dla niego rajd się już skończył. Jacek Czachor na metę rajdu dojechał po raz 12, w tym roku zajmując na koniec miejsce 13. Trzeci z motocyklistów Orlen Teamu Marek Dąbrowski w klasyfikacji generalnej zajął 29 pozycję.

Dakar nie był szczęśliwy dla polskich załóg, gdyż bywały lepsze edycje, jednak możemy być dumni z jednego powodu. W tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii rajd wygrał Polak!. W kategorii ciężarówek zwyciężył zespół Petronas Team De Rooy Iveco, w którym jednym z kierowców jest Dariusz Rodewald pochodzący z Lublinca a na co dzień mieszkający w Holandii. Zespół startujący w Iveco przełamał dotychczasową hegemonię rosyjskich Kamazów. Tegoroczny rajd dobiegł końca, a dla wszystkich rozpoczęły się przygotowania do przyszłorocznej edycji.


Podobne wiadomości:

Adam Małysz ambasadorem marki Mini

Adam Małysz ambasadorem marki Mini

Aktualności 2015-06-24

Adam Małysz w lepszej rajdówce!

Adam Małysz w lepszej rajdówce!

Aktualności 2015-03-16

Komentuj:

~ale co? 2012-01-16

To znaczy, ze Adam się do drugiej rundy nie zakwalifikował, tak? ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.