mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Potrójne zwycięstwo Touaregów

Rajd Dakar: Potrójne zwycięstwo Touaregów

Na dwunastym, najdłuższym etapie Rajdu Dakar, kierowcy Volkswagena odprawili z kwitkiem pozostałych rywali. Na liczącym 476 kilometry odcinku specjalnym najszybszy był lider rajdu Carlos Sainz. Za nim uplasowili się także dwaj kierowcy Race Touaregów - Nasser Al-Attiyah i Mark Miller.

Rajd Dakar: Potrójne zwycięstwo Touaregów
Po 12. etapie kolejność w obu klasyfikacjach: dnia i generalnej, jest identyczna. Kierowcy fabryczni Volkswagena – Carlos Sainz/Lucas Cruz (E/E) odnieśli swoje drugie zwycięstwo etapowe. W połowie odcinka specjalnego z San Juan do San Rafael Hiszpanie byli o około cztery minuty szybsi, niż ich koledzy z zespołu Nasser Al-Attiyah/Timo Gottschalk (Q/D). Jednak na drugim, piaszczystym fragmencie Al-Attiyah zmniejszył dystans i na mecie różnica wyniosła 52 sekundy. Mark Miller/Ralph Pitchford (USA/ZA) pokonali dzisiejszy etap ze stratą 4 minut i 22 sekund do lidera i zajęli trzecią pozycję. W klasyfikacji generalnej brakuje im do prowadzących 28 minut i 12 sekund.

Dzisiejszy etap obejmował najdłuższy odcinek specjalny rajdu wynoszący 476 kilometry. Jednak zgodnie z planem, fragment 130 kilometrów był wyłączony z pomiaru czasu z powodu objazdu chronionego obszaru przyrodniczego.

O tym, jak wielką popularnością cieszy się rajd wśród okolicznych mieszkańców świadczy podjęta ad hoc decyzja organizatorów o przesunięciu końcowego punktu pomiaru czasu na 470 kilometr. Tak duża ilość widzów, z położonej niedaleko Mendozy, szturmowała metę, że organizatorzy musieli skrócić odcinek o 6.000 metrów ze względów bezpieczeństwa.

Bardzo dobrze na tym etapie poradziła sobie jedyna polska załoga pozostająca w stawce rajdu. Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk zwiększyli tempo i najdłuższy odcinek rajdu pokonali z 23. czasem, tracąc do lidera 1 godz. 31. min. 42 sek. Polska załoga awansowała tym samym na 36. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Jarek Kazberuk: Odcinek był bardzo trudny technicznie, i piekielnie wyczerpujący, myślę że wiele załóg nie wytrzymało fizycznie tego piekła. Potworny upał, jazda w pełnym słońcu, na zewnątrz ponad 40 stopni, w środku auta myślę, że około 55, także jazda, praktycznie na granicy omdlenia. Jechaliśmy dziś bardzo szybko, czysto, bez żadnych kłopotów. Cały czas utrzymywaliśmy wysokie tempo, było trochę nawigacji, ale Robert, który był dziś pilotem, nie popełniał żadnych błędów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, to był najdłuższy odcinek rajdu, przed nami jeszcze 300 km do biwaku. Auto jest sprawne, my, choć wyczerpani, czujemy się dobrze, a myślę że humory poprawi nam dodatkowo, dobra pozycja na mecie.

Klasyfikacja generalna po 12. etapie Rajdu Dakar:
1. Carlos Sainz/Lucas Cruz (E) Volkswagen Race Touareg 42:47.24
2. Nasser al-Attiyah/Timo Gottschalk (Q/D) Volkswagen Race Touareg +5.20.
3. Mark Miller/Ralph Pitchford (USA/ZA) Volkswagen Race Touareg 2 +28.12.
4. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) BMW X3 CC +2.20.42
5. Carlos Sousa/Mathieu Baumel (P/F) Mitsubishi Racing Lancer +4:13.25
……
36. Robert Szustkowski/Jarosław Kazberuk (PL) Mitsubishi Pajero + 34.43.37

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg
Cena podstawowa już od: 238 390 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Up! w wersji SUV

Volkswagen Up! w wersji SUV

Aktualności 2017-08-17

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross