mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Sainz niezagrożony

Rajd Dakar: Sainz niezagrożony

Podczas ósmego odcinka specjalnego Rajdu Dakar z Antofagasta do Copiapó duet Carlos Sainz/Lucas Cruz nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Krzysztof Hołowczyc utrzymał szóste miejsce.

Rajd Dakar: Sainz niezagrożony
Carlos Sainz wyprzedza o 14 minut i 35 sekund kolegów z zespołu Volkswagen, Nasserea Al-Attiyah/Timo Gottschalka (Q/D) i o ponad 22 minuty Marka Millera/Ralpha Pitchoforda (USA/ZA). Na czwartej pozycji, ze stratą ponad dwóch godzin, znajduje się załoga BMW X-raid Stéphane Peterhansel/Jean-P. Cottret, która ósmy etap pokonała najszybciej.Na liczącym 472 kilometry, ekstremalnie trudnym odcinku specjalnym, kierowcy rajdowi zgotowali sobie prawdziwy wyścig „łeb w łeb”. Czterokrotnie zmieniał się lider dzisiejszego etapu. Najpierw na czele znajdowały się samochody BMW X-raid prowadzone przez Guerlain Chicherit (F) oraz Stéphane Peterhansela (F). Mniej więcej w połowie etapu na pierwszą pozycję wysunął się Mark Miller w Volkswagenie, następnie stawce przewodził ubiegłoroczny zwycięzca Giniel de Villiers (ZA) w kolejnym Race Touaregu.

Krótko przed metą na prowadzenie dzisiejszego odcinka powrócił Peterhansel, dzięki czemu znalazł się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej, za trzema Volkswagenami. Miejsca od drugiego do piątego zajęli dziś Sainz, Miller, de Villiers i Al-Attiyah. Każdy z nich musiał się dwukrotnie zatrzymać na wymianę koła.

Krzysztof Hołowczyc był na tym etapie dziewiąty, co pozwoliło mu obronić szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Niestety na jednej z hop kontuzji kręgosłupa doznał pilot Hołowczyca, Jean-Marc Fortin. O to co powiedział Polak po zameldowaniu się na mecie ósmego etapu: "Jechało się ciężko. Bardzo trudny OS. Nie wiem, dlaczego organizatorzy upierają się, byśmy jeździli dnami rzek. Pod koniec wylądowaliśmy bardzo źle. Uderzyliśmy trochę dołem i mój pilot Jean-Marc Fortin zesztywniał na chwilę i to był wielki problem, bo się przestraszyliśmy, że jest to coś poważnego. Prosił, bym jechał wolno. Wręcz stanęliśmy. Trochę się rozruszał, spuściliśmy powietrze, bo było blisko wydm i pojechaliśmy dalej. Końcówka już bardzo spokojna. Trzeba powoli patrzeć, gdzie jest koniec rajdu. My się bronimy, a nie atakujemy."  

O charakterze ósmego dnia „Dakaru” decydował około 400-kilometrowy, niezwykle kamienisty fragment trasy. Duże odłamy skalne i odcinki przypominające trial spowodowały, że część etapu okazała się prawdziwym wyzwaniem dla zawieszenia i opon.

Klasyfikacja generalna po etapie VIII samochody:
01. SAINZ   31:28.13
02. AL-ATTIYAH   +14.35
03. MILLER   +22.28
04. PETERHANSEL  +2:02.25
05. CHICHERIT  +2:24.13
06. HOŁOWCZYC  +2:45.45
07. SOUSA  +3:29.23
08. SPINELLI  +4:04.12
09. DE VILLIERS  +4:34.49
10. GORDON  +5:01.24.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg
Cena podstawowa już od: 238 390 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

BMW zapowiada bardziej wyczynowe wersje swoich modeli

BMW zapowiada bardziej wyczynowe wersje...

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.