mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Sainz niezagrożony

Rajd Dakar: Sainz niezagrożony

Podczas ósmego odcinka specjalnego Rajdu Dakar z Antofagasta do Copiapó duet Carlos Sainz/Lucas Cruz nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Krzysztof Hołowczyc utrzymał szóste miejsce.

Rajd Dakar: Sainz niezagrożony
Carlos Sainz wyprzedza o 14 minut i 35 sekund kolegów z zespołu Volkswagen, Nasserea Al-Attiyah/Timo Gottschalka (Q/D) i o ponad 22 minuty Marka Millera/Ralpha Pitchoforda (USA/ZA). Na czwartej pozycji, ze stratą ponad dwóch godzin, znajduje się załoga BMW X-raid Stéphane Peterhansel/Jean-P. Cottret, która ósmy etap pokonała najszybciej.Na liczącym 472 kilometry, ekstremalnie trudnym odcinku specjalnym, kierowcy rajdowi zgotowali sobie prawdziwy wyścig „łeb w łeb”. Czterokrotnie zmieniał się lider dzisiejszego etapu. Najpierw na czele znajdowały się samochody BMW X-raid prowadzone przez Guerlain Chicherit (F) oraz Stéphane Peterhansela (F). Mniej więcej w połowie etapu na pierwszą pozycję wysunął się Mark Miller w Volkswagenie, następnie stawce przewodził ubiegłoroczny zwycięzca Giniel de Villiers (ZA) w kolejnym Race Touaregu.

Krótko przed metą na prowadzenie dzisiejszego odcinka powrócił Peterhansel, dzięki czemu znalazł się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej, za trzema Volkswagenami. Miejsca od drugiego do piątego zajęli dziś Sainz, Miller, de Villiers i Al-Attiyah. Każdy z nich musiał się dwukrotnie zatrzymać na wymianę koła.

Krzysztof Hołowczyc był na tym etapie dziewiąty, co pozwoliło mu obronić szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu. Niestety na jednej z hop kontuzji kręgosłupa doznał pilot Hołowczyca, Jean-Marc Fortin. O to co powiedział Polak po zameldowaniu się na mecie ósmego etapu: "Jechało się ciężko. Bardzo trudny OS. Nie wiem, dlaczego organizatorzy upierają się, byśmy jeździli dnami rzek. Pod koniec wylądowaliśmy bardzo źle. Uderzyliśmy trochę dołem i mój pilot Jean-Marc Fortin zesztywniał na chwilę i to był wielki problem, bo się przestraszyliśmy, że jest to coś poważnego. Prosił, bym jechał wolno. Wręcz stanęliśmy. Trochę się rozruszał, spuściliśmy powietrze, bo było blisko wydm i pojechaliśmy dalej. Końcówka już bardzo spokojna. Trzeba powoli patrzeć, gdzie jest koniec rajdu. My się bronimy, a nie atakujemy."  

O charakterze ósmego dnia „Dakaru” decydował około 400-kilometrowy, niezwykle kamienisty fragment trasy. Duże odłamy skalne i odcinki przypominające trial spowodowały, że część etapu okazała się prawdziwym wyzwaniem dla zawieszenia i opon.

Klasyfikacja generalna po etapie VIII samochody:
01. SAINZ   31:28.13
02. AL-ATTIYAH   +14.35
03. MILLER   +22.28
04. PETERHANSEL  +2:02.25
05. CHICHERIT  +2:24.13
06. HOŁOWCZYC  +2:45.45
07. SOUSA  +3:29.23
08. SPINELLI  +4:04.12
09. DE VILLIERS  +4:34.49
10. GORDON  +5:01.24.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg
Cena podstawowa już od: 256 290 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Kuzaj za kierownicą Fabii S2000

auto motor i sport 0000-00-00

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando