mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Dakar: Walka o zwycięstwo znowu zacięta

Rajd Dakar: Walka o zwycięstwo znowu zacięta

Niezmiennie od piątego dnia rajdu na czele klasyfikacji generalnej znajdują się trzy Race Touaregi. Jednak kwestia zwycięstwa nie została jeszcze rozstrzygnięta, a po jedenastym etapie walka ta nabrała jeszcze większych rumieńców.

Rajd Dakar: Walka o zwycięstwo znowu zacięta

Prowadzący w klasyfikacji duet Carlos Sainz/Lucas Cruz (E/E) stracił 5 minut i 38 sekund ze swojej przewagi nad Nasserem Al-Attiyah/Timo Gottschalkiem (Q/D). Dystans do lidera zmniejszyła również para Mark Miller/Ralph Pitchford. Najlepsi za załogami Volkswagena – zajmujący czwarte miejsce Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F/F) w BMW X-raid – mają 2 godziny i 9 minut straty do lidera.

Przy zjeżdżaniu z Andów, z wysokości prawie 3.000 metrów nad poziomem morza, Sainz stracił trochę czasu. Zatrzymały go dwie zniszczone opony. W klasyfikacji generalnej jego przewaga zmniejszyła się do 4 minut i 28 sekund nad kolegą z zespołu, Katarczykiem Al-Attiyah. Mark Miller – trzeci w klasyfikacji – jest 23 minuty i 50 sekund za prowadzącym. Zeszłoroczni zwycięzcy uzyskali trzeci czas dnia przed Al-Attiyah oraz Millerem i pozostają na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo w etapie przypadło parze Guerlain Chicherit/Tina Thörner (F/S) jadącej w BMW X-raid.

Jedenasty etap rajdu zdominowały wąskie odcinki szutrowe. Przeprawy przez wodę wymagały wiele wysiłku od ludzi i sprzętu, a długi zjazd na końcu etapu był wyzwaniem dla hamulców. Na licznych skalistych i kamienistych fragmentach trasy najważniejsze było, by nie uszkodzić opon. Najtrudniejszym fragmentem etapu był ok. 20-kilometrowy zjazd, gdzie nie lada testowi, poddane zostały wymęczone hamulce pojazdów.

Wjazd do Argentyny, Robert Szustkowski i Jarek Kazberuk - jedyni Polacy w klasie samochodów, którzy pozostali w rajdzie, odnotowali awansem o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej. Jedenasty etap załoga R-SIXTEAM pokonała z 41. czasem tracąc do lidera 1 godz. 22 min. 18 sek.

"Dobrze, że jesteśmy już na mecie, czuję że czwartkowy odcinek da nam wszystkim w kość - powiedział na mecie Robert Szustkowski. " To będzie najdłuższy etap rajdu, liczący prawie 800 km, niezwykle wyczerpujący z długimi dojazdówkami, będzie też sporo piachu, „hopek” i innych atrakcji. Szczerze mówiąc, myślami jesteśmy już trochę w Buenos, mamy dylemat z Jarkiem czy „docisnąć” trochę przed końcem, czy starać się bezpiecznie dojechać do mety. Szkoda, by było pożegnać się z rajdem, praktycznie na finiszu" – dodał debiutujący w rajdzie Szustkowski.

Bez większych niespodzianek za to w kategorii ciężarówek. Triumfatorem etapu został Firdaus Kabirow, ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru, który był lepszy o 32 sek. od lidera rajdu, Władimira Czagina. Joseph Adua ponownie finiszował za dwoma Kamazami. Klasyfikacja generalna pozostała bez zmian. Polska waga ciężka, czyli Grzegorz Baran/Rafał Marton/Paweł Zborowski pokonała etap do San Juan na 21. miejscu i awansowała w klasyfikacji generalnej na 21. pozycję. Gdyby nie kłopoty z kołem polska ciężarówka miała dziś szanse awansu na 15 pozycję.

Klasyfikacja generalna po 11. etapie Rajdu Dakar (samochody):

1. Carlos Sainz/Lucas Cruz (E) Volkswagen Race Touareg 39:16.55
2. Nasser al-Attiyah/Timo Gottschalk (Q/D) Volkswagen Race Touareg +4.28.
3. Mark Miller/Ralph Pitchford (USA/ZA) Volkswagen Race Touareg 2 +23.50.
4. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) BMW X3 CC +2.09.53
5. Guerlain Chicherit/Tina Thörner (F/S) BMW X3 CC +2.23.40
……
40. Robert Szustkowski/Jarosław Kazberuk (PL) Mitsubishi Pajero + 33.11.55

 

 


Podobne wiadomości:

VW Scirocco R – nowa galeria zdjęć

auto motor i sport 0000-00-00

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.