mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Finlandii zakończony

Rajd Finlandii zakończony

Sainz i Martin zdobywają kolejne punkty w mistrzostwach świata dla zespołu Forda

Trwa dobra passa zespołu FordRallyeSport. Jego kierowcy zdobywali punkty we wszystkich rozegranych w tym roku rundach Rajdowych Mistrzostw Świata. Podobnie było podczas zakończonego w niedzielę Rajdu Finlandii. Carlos Sainz i Louis Moya ukończyli imprezę na czwartej, a Markko Martin i Michael Park na piątej pozycji. Obaj kierowcy prowadzili Fordy Focus RS WRC.

Punkty zdobyte w Finlandii utrzymują zespół Forda na drugiej pozycji, po Peugeocie, w klasyfikacji producentów. Wśród kierowców Colin McRae pozostał wiceliderem mistrzostw, a Carlos Sainz zajmuje trzecie miejsce. Na pierwszym miejscu plasuje się M Grönholm.

Ostatni, czwarty dzień rywalizacji na trasie 9 rundy Mistrzostw Świata był rozgrywany przy wspaniałej, słonecznej pogodzie, a rywalizacja na widowiskowych i szybkich odcinkach specjalnych w samym sercu Finlandii była równie gorąca. Średnia prędkość, jaką osiągali kierowcy na odcinkach przekraczała 132 km/h, a niezwykle długie skoki, jakie wykonywały samochody rajdowe spowodowały, że kibice obserwowali rajd stojąc często kilkadziesiąt metrów od trasy odcinka i chowając się za drzewa.

Carlos Sainz startował do ostatniego etapu na czwartym miejscu i już podczas pierwszego odcinka tego dnia powiększył przewagę nad piątym Petterem Solbergiem. Kolejna próba to znów kilka sekund do przodu, ale później Hiszpan otrzymał 10-cio sekundową karę za falstart i przewaga znów się zmniejszyła. Podczas kolejnego odcinka Petter Solberg był szybszy od Carlosa Sainza i wyprzedził go w klasyfikacji, utrzymując przewagę podczas ostatnich trzech prób. Na mecie różnica wynosiła zaledwie 4,2 sekundy.

Niewiele brakowało, a wszystkie trzy Fordy Focus RS zakończyłyby rajd w pierwszej szóstce. Niestety Colin McRae i Nicky Grist, zwycięzcy ostatnich dwóch rund RMŚ, musieli wycofać się z imprezy na dwa odcinki przed końcem rajdu, gdy zajmowali trzecie miejsce. Powodem wycofania był pożar samochodu, w którym na szczęście załoga nie ucierpiała.

-To duże rozczarowanie, że Colin musiał się wycofać będąc tak blisko mety. Ta sytuacja pokazuje również, jak ważna jest trzecia załoga, walcząca również o punkty dla zespołu. Nasi inżynierowie wkładają naprawdę dużo pracy i serca w ciągły rozwój samochodu. Współpracujemy również z Pirelli, tak by zapewnić naszym załogom najlepsze, możliwe opony na nadchodzące dwa asfaltowe rajdy – powiedział po zakończeniu Rajdu Finlandii Malcolm Wilson.

W tej chwili Rajdowe Mistrzostwa Świata wracają na nawierzchnie asfaltowe. Najbliższą imprezą będzie Rajd Niemiec, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.