mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Polski mocnym kandydatem do WRC

Rajd Polski mocnym kandydatem do WRC

Zdaniem prezesa Polskiego Związku Motorowego Andrzeja Witkowskiego, 64. Platinum Rajd Polski, eliminacja mistrzostw Europy, stoi przed ogromną szansą awansu do elitarnego grona eliminacji zaliczanych do cyklu WRC.

Rajd Polski mocnym kandydatem do WRC
Optymizm prezesa podziela dyrektor rajdu Grzegorz Gac, który uważa, że o pozycji sztandarowej polskiej imprezy motorowej najlepiej świadczy bogata lista zgłoszeń do tegorocznych zawodów, rozpoczynających się 8 czerwca w Mikołajkach.

”Rajd odbywać się będzie w zasadzie na tych samych odcinkach co w roku ubiegłym” - wyjaśnia Grzegorz Gac. „Z uwagi na perspektywę organizacji mistrzostw świata w tym roku tak rozplanowaliśmy próby sportowe, aby obniżyć średnie prędkości. W poprzednich latach kierowcy uzyskiwali średnie nawet powyżej 110 km na godzinę, a to - ze względu na bezpieczeństwo - nie jest dobrze widziane przez światowe władze sportu samochodowego.

Michał Sołowow, który regularnie startuje w eliminacjach mistrzostw świata, uważa, że Rajd Polski ma ogromne atuty: doskonałą bazę, nie wymagającą długich dojazdów, interesujące i bezpieczne trasy, centralne położenie w Europie oraz wielotysięczne grono zagorzałych kibiców. „Niewiele jest takich imprez na świecie, gdzie widzowie, stojąc w bezpiecznym miejscu, widzą rywalizację na długości kilometra” - podkreślił. Przypomniał także, że zawody są bardzo przyjazne i bezpieczne dla kierowców, bowiem trasy prowadzą w otwartym terenie, gdzie nawet ewentualne wypadnięcie z drogi nie powoduje zniszczenia auta i niebezpieczeństwa dla załogi.

”Rajd Polski jest już wpisany do przyszłorocznego kalendarza mistrzostw świata jako jedna z trzech imprez-kandydatów” - przypomina rzecznik rajdu Andrzej Borowczyk. „Rywale to Rajd Zulu w RPA i Rajd Cypru. Organizatorzy z Afryki Południowej przed kilkoma dniami zrezygnowali z kandydowania, pozostał więc tylko Cypr, uważany przez zespoły fabryczne za bardzo kosztowny i niebezpieczny z uwagi na kamieniste trasy, które niszczą opony i podwozia rajdowych aut. Częste awarie wypaczają sportową rywalizację i z tego powodu czołowi kierowcy świata także niezbyt lubią tę imprezę.

Takich kłopotów nie powinni mieć uczestnicy 64. Rajdu Polski, którzy będą mieli do pokonania 13 odcinków specjalnych, o długości od 14,5 do blisko 30 kilometrów. Z myślą o kibicach zaplanowano także piątkowy, pokazowy odcinek, długości niespełna dwóch kilometrów. Start i meta tej próby znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Mikołajek.

Kibice mogą się spodziewać zaciętej i stojącej na wysokim poziomie rywalizacji, bowiem na trasie pojawi się nie tylko cała krajowa czołówka, ale i spora grupa doskonałych kierowców zagranicznych. Na liście zgłoszeń znaleźli się kierowcy z 14 krajów, z takimi sławami jak Włoch Renato Travaglia, Francuz Simon Jean-Joseph czy Turek Volkan Isik. W Rajdzie Polski wystąpi ośmiu z 16 kierowców rywalizujących w mistrzostwach Europy a w sumie na starcie staną aż 42 auta najmocniejszej i najszybszej N-4.

Z zagranicznymi rywalami walczyć będą Polacy, dla których będzie to nie tylko okazja do prestiżowego sukcesu ale i poprawienia bilansu punktowego w mistrzostwach Polski. Atutem Leszka Kuzaja, Michała Sołowowa, Tomasza Kuchara czy powracającego na krajowe trasy po rocznej przerwie Krzysztofa Hołowczyca będzie niewątpliwie znajomość tras, na których, z niewielkimi modyfikacjami, rajd odbywa się od trzech lat.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.