mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd Sardynii: Loeb i Groenholm przed kolejnym starciem

Rajd Sardynii: Loeb i Groenholm przed kolejnym starciem

Po długim wyjeździe do Argentyny kawalkada WRC zawita do Europy. W siódmej rundzie sezonu Rajdzie Sardynii zmierzy się cała czołówka najlepszych kierowców rajdowych. Wśród nich główni pretendenci do tytułu mistrza świata w tym roku: Sebastien Loeb i Marcus Groenholm.

Rajd Sardynii: Loeb i Groenholm przed kolejnym starciem

Przez wiele lat Włochy w kalendarzu WRC reprezentował Rajd San Remo, jednak już czwarty rok z rzędu rolę tę pełni runda organizowana w północno-wschodniej części Sardynii, nazywana La Costa Smeralda – Szmaragdowe Wybrzeże. Piątkowe odcinki specjalne wytyczone są w prowincji Nuoro, na południowym skraju obszaru rajdu, sobotnie La Gallura położonej na jego północnym krańcu, a niedzielne w okolicy Olbia i Tempio, w partii środkowej i wschodniej. Całkowita długość OS-ów tegorocznego Rajdu Sardynii wyniesie 342.86 km.

Z roku na rok organizatorzy starają się coraz bardziej urozmaicać rajd, dodając kolejne atrakcje. Rezygnują z fragmentów, które okazują się mniej interesujące i stopniowo osiągają efekt coraz bliższy zmaganiom sprzed lat, które zbudowały legendę rajdu Costa Smeralda w Samochodowych Mistrzostwach Europy.

Ta niemal westernowa sceneria wydaje się doskonałym tłem do następnego epizodu w pasjonującym pojedynku, jaki od początku sezonu toczą Sebastien Loeb i Marcus Groenholm. To tutaj po raz kolejny obaj bohaterowie rozegrają dramatyczną scenę w stylu „dla jednego z nas nie ma miejsca na najwyższym stopniu podium”. Loeb, zwycięzca trzech ostatnich rund, będzie walczył w Olbia o przedłużenie tej passy do czterech, aby powoli umacniać swoje prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Zadaniem Groenholma będzie nie tylko powstrzymanie Francuza ale także podjęcie próby powrotu na czoło klasyfikacji generalnej kierowców. Marcus Groenholm jest drugi w klasyfikacji kierowców i traci tylko 3 punkty do lidera, Loeba. W sześciu dotychczasowych rundach 39-letni Fin pięciokrotnie stawał na podium.

Nie mniej ciekawie będzie w przypadku rywalizacji o liderowanie w klasyfikacji konstruktorów. Po umocnieniu się na pierwszej pozycji w klasyfikacji zespołów fabrycznych podczas poprzedniej rundy mistrzostw w Argentynie, zespół BP-Ford wystartuje do rajdu Sardynii z przewagą 9 punktów nad Citroenem.

A o to, co o kolejnym swoim pojedynku mówią sami kierowcy, Sebastien Loeb i Marcus Groenholm.

Sebastien Loeb:
"Nasza taktyka na ten rajd jest prosta: od początku atakować, aby zmniejszać niekorzystny wpływ przecierania trasy, a na mecie pierwszego etapu sprawdzić efekty. Moim celem, jak zawsze, jest próbować wygrać i przedłużyć serię zwycięstw Citroëna we Włoszech, ale nie zapominam o tym, co przytrafiło nam się w Norwegii i o straconych wówczas punktach. Jeżeli będzie trzeba, zdecyduję się na regularną jazdę, aby dojechać pewnie do mety.”

Marcus Groenholm:
„Wprowadziliśmy kilka niewielkich zmian w ustawieniu samochodu w porównaniu z Argentyną. Mamy nadzieję, że okażą się skuteczne. W Argentynie, podczas pierwszego pełnego etapu traciłem do Loeba niewiele ponad 0,1 sekundy na kilometrze. To z jednej strony niewiele, ale z drugiej niełatwo znaleźć rozwiązanie, które pozwoli odrobić taką stratę. Wszyscy ciężko pracujemy, aby na Sardynii to się udało.”

Emocji na pewno nie zabraknie. Potwierdzeniem niech będą słowa szefa zespołu Citroena, Guya Frequelina: - „Nie ma wątpliwości, że obecnie na trasach szutrowych Sebastien i Marcus wyraźnie dominują w WRC nad innymi. Gdy toczą zaciętą walkę, wyprzedzając się o dziesiętne części sekundy, mało kto jest w stanie za nimi nadążyć."

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.