mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rajd tysiąca jezior i "hop"

Rajd tysiąca jezior i "hop"

Już dziś, w czwartkowe popołudnie ruszy jeden z najbardziej znanych rajdów w historii mistrzostw świata WRC, Neste Oil Rally Finland. Czy fińska twierdza zostanie obroniona przez rodzimych kierowców czy też tryumfatorem zostanie zawodnik z poza Skandynawii?

Rajd tysiąca jezior i

Wśród głównych kandydatów do zwycięstwa wymieniani są dwaj kierowcy fabrycznego zespołu Forda, Finowie Marcus Groenholm i Mikko Hirvonen w nowych Focusach WRC ’07 oraz aktualny mistrz świata, Francuz Sebastien Loeb, którego rajdową bronią będzie tradycyjnie niezawodny Citroen C4 WRC. Pierwszy z nich, Groenholm jest aktualnie liderem klasyfikacji generalnej, Loeb traci do niego 9 punktów i zapewne zrobi wszystko, aby ten dystans zmniejszyć. Hirvonen jest trzeci i w obecnym sezonie już kilkukrotnie udowodnił, że jest w stanie godnie zastąpić Groenholma, jeśli temu akurat rajd układa się nie po myśli. Do walki z pewnością włączą się popularni braci Solbergowie, Petter w Subaru Impreza WRC i Hening w Fordzie Focusie WRC.

Tegoroczna edycja Rajdu Finlandii została gruntownie „przebudowana” jeśli chodzi o odcinki specjalne. W stosunku do poprzedniej edycji trasa została zmieniona w niemal 50 procentach, co stanowi kolejne wyzwanie dla kierowców. Mimo to nie zabranie jak co roku szybkich partii z niezliczoną liczbą wzniesień i „hop”. Łącznie kierowcy do pokonania będą mieć 23 próby o długości 360 kilometrów (łączna długość trasy rajdu wynosi 1380 km). Rajd Finlandii jest rajdem o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji. Po raz pierwszy został  zorganizowany w 1951 roku, kilkakrotnie zdobył tytuł The Rally of the Year.

Wśród 115 zgłoszonych załóg do dziewiątej eliminacji WRC będącej jednocześnie czwartą rundą klasyfikacji FIA JRC (mistrzostw świata juniorów), widnieją nazwiska krakowsko-wrocławskiego duetu Michał Kościuszko/Maciek Szczepaniak. Polacy w Finlandii wystartują Renault Clio S1600 zgłoszonym właśnie w klasie JRC i będzie to ich trzeci w tym sezonie (po Portugalii i Sardynii) start w rajdzie tej rangi.

Po pierwszym dniu zapoznania z trasą Michał Kościuszko powiedział: „Pomimo, iż Finlandia w tym roku przywitała nas deszczem nie zmienia to mojego nastawienia do startu w jednej z najszybszych eliminacji Mistrzostw Świata.  Ze względu na ciągle padający deszcz odcinki są miejscami bardzo śliskie. Trzeba się przełamać, aby nie ściągnąć nogi z gazu na bardzo szybkich odcinkach z tysiącem szczytów. Mam nadzieję, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego startu. Podczas lipcowych testów na szutrach sporo pracy włożyliśmy w przygotowanie i ustawienie samochodu.”

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.