mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Recesja na rynku autobusów

Recesja na rynku autobusów

Recesja i kryzys finansowy mocno nadwyrężają kondycję przemysłu autobusowego. Rynek autobusów turystycznych w Europie skurczył się o 20% w porównaniu z tym samym okresem ub.roku. Trochę lepiej trzyma się rynek autobusów miejskich- ratuje go wzrost zainteresowania autobusami przyjaznymi dla środowiska oraz hybrydowymi.

Recesja na rynku autobusów

Recesja w Ameryce Północnej wpłynęła negatywnie na rynek autobusów turystycznych. Rynek autobusów miejskich oraz zainteresowanie autobusami hybrydowymi wciąż rośnie. Ta sama sytuacja dotyczy Meksyku, gdzie znacznie spadło zapotrzebowanie na autobusy turystyczne. Tutaj duży potencjał wskazuje rynek autobusów typu BRT (Szybki Transport Autobusowy).

W Ameryce Południowej rynek autobusów osłabił się drastycznie w I kw. br. i bardzo trudno tutaj uzyskać środki finansowe na pozyskiwanie nowych autobusów w większych miastach. Rynek autobusowy w Azji utrzymuje trend wzrostowy, ale rośnie już znacznie wolniej, co w głównej mierze jest wynikiem sprzedaży w segmencie autobusów miejskich.

W Volvo Buses w I kw. br. ilość zamówień na autobusy i podwozia wyniosła 2 394, co daje 8% spadek w porównaniu z tym samym okresem ub.r. (2 608). Wzrosła ilość zamówień w regionie International, lekki spadek zanotowała Europa, natomiast największe spadki odnotowano w Ameryce Płn.

W I kwartale Volvo dostarczyło 1 770 (2 214) autobusów, co daje 20% spadek w porównaniu z I kwartałem ub. roku. Sprzedaż netto w I kwartale wzrosła o 10% i wyniosła ok. 400 mln euro (3 647 szt.).

Strata operacyjna zamknęła się kwotą ok. 42 mln euro w porównaniu z ok. 62 mln euro w I kw. 2008 r. Marża operacyjna była ujemna i wyniosła -2,4% (-3,3%). Na obniżenie zysków w I kw. br. wpływ wywarł mniejszy wolumen sprzedaży, a tym samym obniżenie wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych w fabrykach oraz kursy walut. Na zmianę przychodu operacyjnego o ok. 60 mln euro w I kw. ub. roku wpływ miał proces restrukturyzacji działalności w Finlandii.

Globalny program Volvo Buses dotyczący wzrostu rentowności polegający na redukcji kosztów, przy jednoczesnym dostosowywaniu wolumenu oraz zakupów jest w trakcie realizacji. W I kw. br. zwolnionych zostało ok. 600 pracowników na świecie. Globalna recesja nakłada konieczność dalszej redukcji kosztów oraz zwrócenia szczególnej uwagi na zachowanie płynności finansowej.

W ub. kwartale Volvo Buses otrzymało zamówienie na ponad 300 autobusów w Indiach.


Podobne wiadomości:

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Nowe Volvo S60 zadebiutowało

Premiery 2018-06-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando